1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Büyüklere Masallar Küçüklere Gerçekler-7 Adam Yokmuş!-1
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Büyüklere Masallar Küçüklere Gerçekler-7 Adam Yokmuş!-1

A+A-

Son yıllarda şahit olduğum siyasi tartışmaların çoğu şöyle bitiyor “…adam yok ki, başka kime oy verelim?...” Oy verdiklerine pişman olacak kadar düşünebiliyorlar, sövüyor sapanlıyorlar, ancak sözlerini “oy verecek başka adam yok ki!” diye bitiriyorlar. Hani uyku ile uyanıklık arasında bir yer var ya, tam oradalar. Uyanacak gibiler ama uyanamıyorlar.

*

Çünkü, Türkiye’nin yüze onluk hain kontenjanı, (ya da kalleş kontenjanı mı desek?) tam kadro işinin başında. Uyanacak gibi olanları uyutmaya, uyandırmaya çalışanları da susturmaya devam ediyorlar.

*

Türkiye’nin yüzde otuzluk cahil kontenjanından yüzde kaçı bu durumun farkında? Bilemem ama, bir uyanma dalgası geliyor.

*

Nasıl bir çelişkidir bu? Türkiye gibi seksen milyonu aşan nüfusu ile devletini yönetecek, milletini aydınlatacak adam yetiştiremeyen bir ülkenin büyükleri, niçin adam yok? diye sormak yerine, “adam yok ki!” diye şikayet ediyorlar… İşte bu büyükleri, kendi haline bırakmak en iyisidir… Çünkü bunlar soru sormamaya, sorgulamamaya, düşünmemeye, vardır bi bildiği diye geçiştirmeye kodlanmışlar.

*

Matematik girmemiş zihinlerde, mantık filizlenemez, bunun yerine birbiri ile çelişen ve birbirini çürüterek bulunduğu zihinleri lağıma çeviren çelişkili düşünceler, ayrık otu gibi çoğalır. Bu zihinlerden bilgi veya fikir değil, başka bir şeyler yayılır.

*

Çünkü bunlar dinledikleri masallar ile uyumaktan çok mutludurlar, tatlı uykularından uyandırmaya çalışanlara fena kızalar, hakaret ederler. Uyandırmak için ısrar edenleri dinden çıkmakla suçlarlar, ateist derler (ataist diyenleri bile var), hatta ecdat düşmanı veya FETÖ’cü ilan ederler, eskiden olsa komünist derlerdi… Güçleri yeterse döverler, bazen ileri gidip öldürdükleri bile olur.

*

Tüm bunlar herkesin gözü önünde oluyor, yine de sorgulamıyor büyükler, seksen milyonu aşan Türkiye’de bu adam kıtlığının nedeni ne olabilir? diyemiyorlar! Bize de, gerçekleri, işin aslını, geleceğimizin umudu olan küçüklere anlatmak kalıyor. En azından farklı bir bakış açışı kazandırmaya çalışıyoruz elimizden geldiğince.

*

Sevgili küçükler, size üç isim vereceğim, Orgeneral Eşref Bitlis, tarihçi Necip Hablemitoğlu, siyasetçi Muhsin Yazıcıoğlu… Lütfen üşenmeyiniz, bu kişiler kimdir, ne zaman, niçin ve nasıl ölmüşlerdir? Araştırınız.

*

Merhum Eşref paşadan önce de suikaste kurban giden nice adamlarımız vardır ancak çok uzağa gitmeye gerek yok, siz sonrasında öldürülen adamlarımıza bir bakın yeter. Sahte suçlamalarla, gizli tanıklarla, iftiralarla hapislere atılan adamlarımızı da bu listeye alın, baskı ve kumpaslar ile susturulanları da… Bakın bakalım, milletin kaç adamı katledilmiş!?

*

Şunu da dikkate alın sevgili küçükler, adam olmak cinsiyet ile ilgili değildir, işin cinsiyet tarafı erkek olmaktır ve cinsiyet, adam olmak için yeterli değildir. Adam olmak, milletinin kızına kadınına, geleceğine, hakka ve adalete verilen değer ile ilgilidir… Öyle erkekler vardır ki, bazı kadınlar kadar bile adam olamazlar.

*

Şimdi, bakalım asker, siyasetçi, tarihçi, gazeteci, yazar, bilim insanı, vb, milletimize gerçekleri, işin aslını anlatma potansiyeli olan, içeride ve dışarıda düşman tuzaklarını dağıtma, siyasi oyunları bozma potansiyeli olan, milletimizi aydınlatma ve gerektiğinde milletimize liderlik etme potansiyeli olan kaç adamımız öldürülmüş? Kiminin canı almışlar, kiminin itibarını…

*

Devam edeceğiz inşallah, selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.