1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Büyüklere Masallar Küçüklere Gerçekler-8 Madenlerimiz
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Büyüklere Masallar Küçüklere Gerçekler-8 Madenlerimiz

A+A-

Lozan Antlaşması’nın gizli maddeleri varmış. Yok bu yalan tutmaz en iyisi Lozan Antlaşması’nın gizli bir eki varmış diyelim demişler ve ona göre Türkiye’nin madenlerini çıkarması, işlemesi yüz yıl boyunca yasaklanmış yalanını uydurmuşlar. Bu yasak kalkınca, 2023 yılından sonra Türkiye madenlerini özgürce işleyebilecekmiş.

*

Yalana bak yalana, dön bir de bak bu yalana kanana! Bak bir de masallar ile uyurken yalanları, yalamadan yutana. Şu yaşa gelmişler hala bu yalanlara kanmaya devam ediyorlar. Bak şu utanmayana!

*

Bu yalanı uyduranlar belli ki çok kurnaz ve belli ki üzerimizdeki emellerine ulaşmak için bazı planlar yapıyorlar! Evet, düşman zamanında ulaşamadığı, yarım kalan emellerine, kandırabildiği cahillerimizin sırtında ulaşma planları yapıyor? Ya bunların yalanlarına kananlar niçin kanıyor?

*

İnsan hiç bakmaz mı, hiç sormaz mı, hiç görmez mi, madem bizim yüz yıl boyunca madenlerimizi işleme hakkımız yoktur, bu kadar maden şirketi niçin kurulmuştur? Hükümetlerimiz, mecliste bu kadar madencilik kanununu niçin çıkarmıştır? AK Parti hükümetleri de buna dahildir… Madem bizim madenlerimizi kullanma yetkimiz yoktur, bu kadar maden ve maden ürünü ihracatını nasıl yapabiliyor Türkiye?

*

İnsan hiç mi bakmaz, insan hiç mi uyanmaz? Nasıl bir uykudur bu? "Türkiye olarak, madenlerimizi çıkarma yetkimiz yokmuş" gibi bir yalanı çıkaranlar ile kandıkları bu yalanı yayanların, bir yandan da "madenlerimizi işlemeden satıyoruz, hamallık yapıyoruz" gibi eleştiriler yapması da bunların nasıl bir zihniyete sahip olduklarını gösteriyor aslında… Bu çelişkiye rağmen uyanmayanlar utansın!

*

Bazı maden ocaklarımızın işlemesini engellemek için yanlış sahte raporlar veren hainlerin olduğunu da duyuyoruz. Devletimizi yönetmeye talip olanlar bu hainleri bulup niçin atmıyor? Dedikoduları, fitneyi fesadı yayan cehalet ile niçin savaşmıyor? Niçin bunları sormuyoruz?

*

Şimdi bu kandırılmışlar uyuyadursun, sevgili gençler siz uyanık olun, sorun, bakın, araştırın; İstanbul Maden ve Metaller İhracatçıları Birlikleri gibi bir üst birlik var Türkiye'de. Madenlerimizi yüz yıl kullanma yetkimiz yokmuş yalanını yayanlara sorun, nasıl kurulmuş böyle ihracatçı birlikleri, niçin kurulmuş? Binlerce üye şirket, fabrika milyarlarca dolarlık ihracatı gizli gizli mi yapıyor yani?

*

Evet bazı madenlerimizi çıkarmaya ve işlemeye yetecek kadar ileri teknolojimiz yok.. Örneğin bor madenini çıkarabiliyoruz ama işleyemiyoruz ham hali ile veya yarı işlenmiş satıyoruz. Şimdi tam da burada şu soru gelmiyor mu aklına; Yollara, köprülere milyarlarca dolar parayı buluyorsun, peki bor madenlerimizi işleyecek teknolojiye sahip bir fabrika kurmak için niçin para bulmuyorsun? Yerli ve milli diye konuşuyorsun ama bir yandan da yabancı şirketlere maden çıkarma ruhsatı veriyorsun… Yerli madencilerimizi niçin güçlendirmiyorsun? Madencilik eğitimini niçin güçlendirmiyorsun? Beceriksizliği, yetersizliği madenlerimizi işleme yetkimiz yok filan, yalanı ile mi örtüyor birileri?

*

Hadi diyelim çocukken, 13-15 yaşında, hadi gençken 18-20 yaşında kandınız bu yalanlara, nasıl oluyor da 25 yaşını aşan birisi hala kanmaya devam ediyor bu yalanlara? Bu kadar kör bakar olunur mu ya?

*

Bir Müslüman olarak kandırılmanın günahını çekeceksiniz elbette, bir insan olarak kandırılmanın ayıbını da çekeceksiniz ama bari bi susun da çocukların kandırılmasının vebalini çekmeyin be… Yatın zıbarın uyuduğunuz yerde, yalan uyduran hainlere yardımcı olmayın bari, yaymayın düşman yalanlarını… Selam ve dua uyanık olanlara, düşman yalanlarını proje sanmayanlara, işin aslını anlamaya çalışanlara…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.