1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Büyüklere Masallar Küçüklere Gerçekler-9 Oruç
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Büyüklere Masallar Küçüklere Gerçekler-9 Oruç

A+A-

Tüm gün oruç tutup, aç olduğu halde iftar için hazırlanan yemeğin kokusuna kapılıp orucunu bozan var mı? Tencerenin kapağı açıktı ve çok güzel kokuyordu deyip kaşıklamaya başlayan oluyor mu hiç?

*

Tabi ki olmuyor! Çünkü, oruç tutan kişi nefsinin arzularını kontrol etmeyi öğreniyor.

*

Peki, açık giyinmiş diye bir kadını taciz edenler ve açık olmasını bahane edenler ne tür kişiler. Bunlar oruç tutmuyor mu? Görüntülerine bakarsan senden benden daha iyi oruç tutuyormuş gibi görünüyorlar.

*

Görüntü tamam da mana da mı eksik kalıyor bunlar? Zaman zaman gündeme gelen böyle tatsız olaylar hakkında siz ne düşünüyorsunuz gençler?

*

İslam dininin ana kaynağı Kur’an-ı Kerim, inananlara güzel ahlak seviyesinden erdem seviyesine çıkmanın yollarını öğretir. Erdemli insan olmak, iman eden kişinin görüntü, gösteriş ve şekil aşamalarını geçerek dinde manayı anlama çabasına bağlıdır. Bu çaba bilgi ve bilinç ile beslenirse oruç tutmak da gerçek amacına ulaşmış olacaktır.

*

Eskiler şöyle diyor; Aslına uygun tutulan oruç takvayı besler. Oruç aç kalmak değildir. Oruç yoksunluğu, yoksulluğu anlamak, nefsi terbiye etmektir. Takvamızı güçlendirmek için, orucun aslını esasını yani manasını anlamak gerekir, aç kalmak orucun görünen şeklidir sadece.

*

Sahurda çekilen ziyafetten sonra iftardaki ziyafeti hayal ederek gündüz aç kalmak değildir oruç! Oruç, sahurda yiyecek bulamayan kişi ile iftarda ne yiyeceğini bilemeyen kişinin yerine koyabilmektir kendini.

*

Gerek arzularını ve gerekse öfke gibi taşkın, keskin duygularını kontrol etmektir oruç. Kişinin ahlakını güzelleştirmek içindir oruç ve takva yolunda atılan büyük bir adımdır.

*

Otobüste mini etek giyiyor diye bir kıza kıza tekme atmayı düşünen genç oğlan, bu yıl Ramazan ayında oruç tutarak ne öğrendin? Nefsine ne öğrettin? Belli ki hiç bir şey öğrenmemişsin. Öğrenmediysen, boşu boşuna aç kaldın demektir, yazık! Oysa oruç hakkına her şeyi biliyordu ama bildiklerini işe yarar şekilde kullanabilmek için bilinç gerektiğini bilmiyordu!

*

Açık giyindiği için karşısında oturan kadına, “kalk oradan başka yere geç nefsimi kaldırıyorsun…” diye çıkışan amca, sen ne öğrettin nefsine bu yılın Ramazan'da?...

*

Kuran-ı Kerim’de … söyle o erkeklere gözlerini haramdan sakınsınlar… iffetlerini korusunlar ... diyen ayeti de mi hiç duymadın? Okusaydın öğrenirdin, anlardın ama okumadın, dinledin ve anlatanların keyfine bıraktın kendini…

*

Oruç, dinde manayı anlama yoluna giren insanlar için çok değerli bir öğretmendir. Ancak, okumaz anlamaz, dinler kanar tipler için oruç sadece gösteriştir, göstermeyeni küçümsemektir, oruç gibi yüce bir ibadeti bile heba etmektir.

*

İslam dini her şeyden önce maddi ve manevi temizlik ile birlikte güzel ahlak dinidir… Peygamber Efendimiz Hz Muhammed de (SAV), “ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” hadis-i şerifi ile bunu sabitlemiştir. Kuran, bu seviyede anlama kapasitesine ulaşabilen Müslümanları, erdem sahibi insan seviyesine çıkarmayı hedefler.

*

Oruç kalabalığa uymak için yapılan bir gelenek değildir. Oruç, kişinin nefsini kontrol etmeyi öğrenerek iradesini güçlendirmesi için bir eğitimdir. Bu eğitimi başarabilirsen Allah’a kulluk etme, ibadet etme şerefine ulaşacaksın ve erdemli insan olmaya aday olacaksın. Yoksa şekilde boğulup gidenlerden olacaksın. Olma! Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.