1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Büyükşehir’e Kitap Fuarı Sitemi Var
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükşehir’e Kitap Fuarı Sitemi Var

A+A-

Büyükşehir Belediyesi kitap fuarı düzenlemediği için özellikle öğrencilerden yoğun eleştiri alıyor.
Fuar düzenlenmemesini eleştiren öğrenciler “Konya’da 5. Üniversite kurulurken Büyükşehir Belediyesi’nin kitap fuarına kayıtsız kalması Konya’ya yakışmıyor. Bir kültür şehri olan Konya’da yılda bir değil, iki defa fuar yapılsa yeridir” diyor.
Sosyal medyada da Konya’da kitap fuarı düzenlenmesine ilişkin imza kampanyası açıldığını gördük.
Biz bir eleştiri ve beklentiye aracılık etmiş olalım.


Alakovadan
Asfalt Şikayet

Birkaç gün önce yolu Alakova’ya düşen Tacettin Mermer, telefon ederek mahalle sakinlerinin şikayetini bize iletti.
Otobüs son duraklarından Boyalı’ya giden yolun asfaltlanmamasından şikayet eden Alakovalılar, “Bir yıl önce yola malzeme serildi ama asfalt bir türlü yapılmadı. Yoldan kalkan toz evlerimizi de sağlığımızı da perişan ediyor. Keza yolu kullanan araçlar da hem zarar görüyor hem de kaza riski taşıyor” diyor.
Bu vesile ile Meram Belediyesi’ne Alakova halkının şikayetini iletmiş olalım. Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’nun asfalta büyük önem verdiğini biliyoruz. Umarız ki Alakova’ya da kayıtsız kalmaz.

AK Parti Konya
Ankara’da Toplandı


AK Parti İl Koordinasyon Kurulu Toplantıları’nın Mayıs ayı oturumu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapıldı.
Konya’nın yatırım ve projeleri ile kentin sorunların ele alındığı, yerel yönetimlerin çalışmaları ve teşkilat faaliyetleri gibi konuların görüşüldüğü toplantının Ankara’da yapılması manidar bulundu.
AK Parti Konya İl Başkanı Musa Arat başkanlığındaki toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, AK Parti Konya Milletvekilleri, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, AK Parti İl Yürütme Kurulu Üyeleri, İl Kadın ve Gençlik Kolları Başkanları ve AK Parti Merkez İlçe Başkanları katıldı.
Heyet, AK Parti Hukuki ve Siyasi İşler Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Seçim İşleri Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, Sosyal Politikalar Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Ekonomi İşleri Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Müezzinoğlu, İnsan Hakları Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay ve Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam’ı ziyaret etti.
Bir dostumuz, toplantı fotoğrafını hatırlatıp “İl Başkanına operasyon mu çekiyorlar. Ahmet Sorgun teşkilat üstü mü?” diyecek oldu.
“Evet, Seçim İşleri Genel Başkan Yardımcısı olarak sadece Konya teşkilatının değil, tüm teşkilatların üzerindedir” dedik.

Kaan Hoca ve
İbrahim Halıcı


Sevgili dostum Ahmet Aka’nın Eylül Dergisi’nde SÜ Rektör Yardımcısı Ahmet Kaan Karabulut’un, kendi sesinden dinlediğimiz nefis şiiri de vardı. Geçenlerde Aka ile ziyarete gittik. Epeyce sohbet ettik. Dostlar bilir, Kaan hoca ile sohbet huzur verir.
Ardından, Yeni Genel Sekreter İbrahim Halıcı’ya uğradık. Odası doluydu. Gün sonu Senato vardı. Zaman o kadardı, diğer dostlara görünmeden çıktık.

Hüseyen Rahmi
Başkente Gitti


Hüseyin Rahmi Gündüz televizyonculuk ve gazetecilik yaptı. Uzun süre birlikte çalıştık. Bizden sonra Başkent Hastanesi’nde 11 yıl çalıştı.
Spor adamlığını bir kenara bırakmadı, Kasırgaspor’da yöneticilik yaptı. Yüküm ağır demedi, kısa adı SAYDES olan Sağlık Yardımlaşma Dayanışma ve Biriktirme Sandığı’nın Konya Şubesi Başkanlığını yaptı.
SAYDES’in son Genel Kurulu’nda Genel Merkez yönetiminde yer almıştı. Ama bu görevin onu Kadim Başkent’ten şehri Başkente götüreceğini düşünmemiştik.
Hızlı bir veda ile Ankara’ya gitti.
Hayırlı olsun.

Bektaşi
Kime Sövmüş


Geçen haftaki yazımızda Bektaşi hikayesi anlatmıştık. Bizden böyle bir hikaye beklemeyenlerin tepkisi farklıydı.
Birkaç ziyaretimizde “Bu hikayeyi kime yazdın, Bektaşi’yi kime küfür ettirdin?” gibi soru ile karşılaştık.
Bir yerde yine konu açılınca eski bir dostumuz “30 yıla yakındır tanırım, kendisinin küfür ettiğini gördüm dersem yalan olur. Ama, şimdi Bektaşi’nin ağzından ediyorsa bilemem” dedi.
Bir başka dostumuzda, “Öyleyse Bektaşi’nin söylediği adamları öğrendi de onlara mı laf atıyor acaba!” yorumunda bulundu.
En son bana sordular, “Bektaşi’nin sözü kime?”
“Bilgisayarla tanıştığımız yıllarda tasarımcı arkadaşların diline doladığı bir deyim vardı “Komut şift e takılıyoruz” derlerdi. Ben de;
“Bektaşi komut şift e takılıyor olabilir. Gidin kendisine sorun dedim.”
Bektaşi hikayesi benim kurgum değil anonim idi.
Bu hikayeden farklı anlam ya da mesaj çıkaranlar olmuş, anladık.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.