1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Büyüyen Ekonomi Konya’nın 2017 hedefleri
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Büyüyen Ekonomi Konya’nın 2017 hedefleri

A+A-

Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basının toplantısında bizlere, 2016 yılının dünya ve Türkiye ekonomisini değerlendirerek Büyüyen Ekonomi Konya’nın 2017 hedeflerini anlattı.

Özellikle şehrimizin ticaretinde ve sanayisinde geldiği noktayı ve ihracatındaki yükselişini detaylı bir şekilde bizlere aktardı.

Tabi ki şehrimizin ihracattaki payının yükselmesi, işsizliğin en az olduğu şehirlerden olması, bunun yanında her geçen yıl ülkemizin ekonomisine olan katkısının ciddi oranda artmasıyla geldiği nokta elbette sevindirici bir gelişmedir.

KTO Başkanı Öztürk’ün dünya ve Türkiye ekonomisiyle ilgili değerlendirmesinde dikkatimi çekenleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öztürk, “Türkiye'nin hem ekonomik hem de siyasi odağında yaşayacağı bir kayma, yalnızca ülkemiz için değil, bölgenin de siyasi ve ekonomik istikrarı için oldukça önemlidir. Bu gerçeği unutmadan, her türlü müdahaleye ve manipülasyon girişimlerine karşı durmak her zamankinden daha hayatidir. Unuttukları bir şey var ki Anadolu ekonomisi her şeyin farkındadır. Bizler hiçbir oyuna boyun eğmeyerek, her şeye inat dik durarak, daha çok çalışarak, daha çok üreterek ve daha çok yatırım yaparak, tüm oyunları bozacak ve ekonomimizin teminatı olmaya devam edeceğiz” diyor.

***

Anadolu ekonomisinin ülkemiz üzerinde oynanan oyunların farkında olduğuna dikkat çeken Öztürk, iş dünyasına seslenerek moral bozukluğuna düşülmemesi gerektiğinin altını çiziyor. Daha çok üretip, daha çok yatırım yapıp ve daha çok ihracata yönelerek ülkemiz ekonomisinin güçleneceğini ifade ediyor.

Özellikle Konya ile ilgili verdiği mesajda Öztürk, “Birlikte Konya’yız, Birlikte Güçlüyüz” diyor. Anlamlı ve yerinde olan bu mesaj, birlikteliğin beraberinde başarıyı getireceğini vurguluyor.

Konya ile ilgili anlattıklarını ve şehrimizin ticaretinde ve sanayisindeki yakaladığı başarılı gelişmelerini yine Öztürk’ün açıklamasından özetleyeceğim.

***

Öztürk, “Şehrimiz Konya, hem Türkiye’nin hem de İç Anadolu Bölgesinin tarım, ticaret, sanayi ve turizm cazibe merkezi olarak bölgedeki diğer illere lokomotiflik görevi yapan, ülke ekonomisine ciddi katkıları bulunan bir üretim üssüdür. Bunun yanında ihracat, sanayi üretimi, işsizlik, girişimcilik vb. birçok parametrede Türkiye’den daha fazla artış göstererek her zaman ülke ekonomisine pozitif katkı sağlayan bir şehirdir. Son 10 yılda, ihracat anlamında iyi bir ivme kazandığımız aşikâr olmakla birlikte ilimizin potansiyeli düşünüldüğü zaman bu ivmenin Konya için yeterli olmadığı açıktır. Konya’nın ihracatında 2016 yılında bir önceki yıla oranla düşüş görülüyor. İhracatımızda meydana gelen bu düşüşün en önemli nedenleri dünya genelinde yaşanan dış ticaret daralması, petrol fiyatlarının düşmesi ve komşu ülkelerde meydana gelen siyasi krizlerdir. İlimizin ihracatına yıllara göre bakarsak şu sonuçlar karşımıza çıkıyor. 2001 yılında 100 milyon dolar, 2005 yılında 424 milyon dolar, 2010 yılında 995 milyon dolar ve 2016 yılındaki ihracatımız ise 1,3 milyar dolardır. Her geçen yıl başarılı bir ihracat gerçekleştirilen ilimizin 2017 yılı hedefi de 1,5 milyar dolardır.

Konya’nın 2016 yılı ihracatı 2015 yılına göre yüzde 2,9 azalmıştır. Buna rağmen en fazla

İhracat yapan 15. il konumundayız” ifadelerini kullanıyor.

Öztürk’ün değerlendirmesine yarınki yazımızda devam edeceğiz..

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.