1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Büyüyen Ekonomi Konya’nın 2017 hedefleri-2
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Büyüyen Ekonomi Konya’nın 2017 hedefleri-2

A+A-

Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, basın toplantısından notlar paylaşmaya devam ediyoruz. Öztürk’ün verdiği bilgilere göre, Konya’nın 2016 yılı ithalatı 2015 yılına göre yüzde 9 azalmıştır. Ona rağmen, en fazla ithalat yapan 17. il konumundayız.

Şehrimizin ihracatçı firma sayısı 2016 yılında 2015 yılına oranla yüzde 5,6 artış ile bin 473’e ulaşmıştır.

Türkiye genelinde ihracatçı firma sayısı bakımından 6. il durumundayız. Toplam ihracatçı sayımız neredeyse 43 ilin ihracatçı firma sayısına eş değerdir.

***

İlimizin ihracatı sektörler bakımından incelendiğinde ise şu sonuçlar çıkıyor:

İlimizde yaklaşık 91 farklı sektörde ihracat gerçekleştirmektedir. En çok ihracatımız olan sektörler ise makineler, yedek parça ve süt ürünleri.  

2016 yılında 2015 yılına oranla ihracatımızın en fazla artış sağladığı sektörler yüzde 42,27 ile Süt Ürünleri, yüzde 36,97 ile Silahlar ve Parçaları ve yüzde 102,43 ile Eczacılık ürünleridir.

Buna karşılık ihracatımızın düştüğü sektörler ise yüzde18,27 ile Makinalar, yüzde 7,86 ile Yedek Parça ve yüzde 43,94 ile Değirmencilik ürünleridir.

Özellikle iş dünyasının ihracatımızdaki bu düşüşü durdurmak ve yeniden bir ivme kazandırmak için daha çok ve nitelikli üretim ve hızlı ticaret yapması gerekmektedir.

Eğer bu denge sağlanamaz ise, ihracatta istenilen seviye yakalanamaz. 

Bu nedenden dolayı üretime verilen önem kadar; pazarlamaya, marka geliştirmeye ve inovasyona da önem verilmesi gerekiyor.

Her geçen yıl yeni pazarlar veya yeni müşterilerle pazar payımızı artırmak ve çeşitlendirmek zorundayız.

Geldiği başarılı noktada şehrimiz Konya, yükselen ekonomisi ve gelişmekte olan performansıyla ülkesi için önemli bir katma değer oluşturan sayılı merkezlerden birisi konumundadır.

***

Selçuk Öztürk’ün de söylediği gibi, Konya önüne koyduğu hedeflere işadamlarıyla, bürokratlarıyla, işçisiyle, çiftçisiyle, öğrencisiyle, bütün kurum kuruluşlarıyla emin adımlarla ilerleyen bir şehirdir.

Şehrimizin ve ülkemizin kalkınmasında etkin rol oynamak ve hedeflerimize ulaşmak için ulusal ve yerel düzeyde tüm kurum ve kuruluşlarımız üzerine düşen görevleri yerine getirme bilinci ile yola devam etmektedir. “Birlikte Konya’yız” sloganıyla çıktığımız yolda ancak “Birlikte Güçlüyüz” inancıyla ilerleyebiliriz ve bu inançla hedeflerimizi gerçekleştirebiliriz.

Sonuçta, Konya sanayisinin 2017 yılında1,5 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşması için önünde hiçbir engel yok.

Zaten bu gücü ve potansiyeli de vardır. Bundan hiç kimsenin kuşkusu da olmasın.

Yeter ki, Birlikte Konya’yız, Birlikte Güçlüyüz anlayışına gereken önem verilsin. İnanılsın. Göreceksiniz ki başaramayacağımız hiçbir şey yoktur.

Sizce de öyle değil mi? 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.