1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. ‘Buzağı ölümleri zarar ettiriyor’
‘Buzağı ölümleri zarar ettiriyor’

‘Buzağı ölümleri zarar ettiriyor’

Ekol Genetik Sahipleri Abdullah Lüleci ve Emrah Carı, Türkiye’de buzağı kayıplarının yılda 1.5 milyar lira zarara neden olduğunu ifade etti.

A+A-

Ekol Genetik Sahipleri Abdullah Lüleci ve Emrah Carı, Türkiye’de buzağı kayıplarının yılda 1.5 milyar lira zarara neden olduğunu ifade ederek, “Norveç Kırmızısı buzağı ölüm oranının en az olduğu ırktır. Bunun yanında yılda 10 ton süt verebilen ve süt vermesinin yanında mükemmel derece et tutabilen bir ırk. Ülke ekonomisine büyük katkısı olur” diye konuştular.

 Mehmet Günnar

TÜYAP ‘Konya Tohum’, ‘Konya Hayvancılık’ ve ‘Sulama Teknolojileri ve Bitki Besleme’ fuarında katılımcı firmalar ürettikleri son teknoloji ürünleri vatandaşların beğenisine sundu. Üreticilerin ilgi gösterdiği fuarda ülke ekonomisine katkı sağlayabilecek ve hayvancılığı bir üst seviyeye taşıyacak firmalar dikkat çekti. Ekol Genetik Sahipleri Abdullah Lüleci ve Emrah Carı, amaçlarının ülkedeki büyükbaş hayvanları daha sağlıklı hale getirerek et ve süt üretimini artırmak olduğunu söylediler.

Konya, Karaman, Aksaray ve Antalya’ya hizmet verdiklerini aktaran Lüleci, “Firma olarak biz Norveç Kırmızısı diye adlandırılan büyük baş ırkın spermalarını üreticilere ve veterinerlere tedarik ediyoruz. Norveç Kırmızısı’nın özelliklerinden bahsedecek olursak; 1935 yılında kurulan GEMO isimli kooperatifle Norveç, kendi büyükbaş ırkı için melezleme çalışmaları başlattı. 40 yıl süren bu çalışma sonrası yılda 10 ton süt veren, süt veriminin yanında mükemmel et tutabilen Norveç Kırmızısı’nıgeliştirdiler. Büyükbaş hayvanlarda süt veriminin yanında et tutabilmesi üreticiler için çok önemli. Ayrıca Norveç’te -40 -50 dereceye dayanabilen Norveç Kırmızısı bizim hava iklimlerimize de uyum sağlamakta” dedi.

400 bin buzağı kaybı

Türkiye’de yılda 400 bin kayıtlı buzağı kaybı yaşandığını ifade eden Carı ise, “Bu buzağı kayıplarının ülkeye olan zararı yılda 800 milyon lira. Kayıt dışı buzağı kayıplarını da eklersek bu rakam 1.5 milyar lirayı buluyor. Buzağı ölüm oranının en az olduğu ırk Norveç Kırmızısı’dır. Gebe kalma oranı çok yüksek. Meme sağlığında hiçbir problem yaşamayan ve doğumları kolay olan bir ırk. Sadece Norveç Kırmızısı’nda bulunan 48 saat etkili spermvital teknolojisi dişi hayvana uygulandığında 48 saat boyunda içeride sperma salınımı yapar. Normal bir ırk çiftleştirildiği zaman 6-8 saat süren bu sperma dolaşımını biz spermvital teknolojisi ile 48 saate çıkarıyoruz. Çiftçiler normal sperm aşısını belki bir hayvana 5-6 kez deniyor ama tutmuyor. Buda üreticinin maddi kaybı demek” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.