1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ‘Çalışanlara ek zam yapılmalı’
‘Çalışanlara ek zam yapılmalı’

‘Çalışanlara ek zam yapılmalı’

‘Çalışanlara ek zam yapılmalı’

A+A-

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Veli Doğrul, “Memur ve emeklilere bir destek paketi açıklanması ve kamu görevlilerine ek zam verilmesi gerekiyor” dedi. Memur-Sen Konya İl Temsilcisi Nazif Karlıer, gelirde adalet için seyyanen zam yapılmasını istedi.

 

Türkiye Kamu-Sen, 2021 yılı için kamu çalışanlarına yapılan yüzde 3+3 zammın güncellenmesi ve memur maaş zamlarının yeniden revize edilmesi için tüm illerde PTT şubelerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a taleplerini içeren mektupları gönderdiler. Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi Veli Doğrul’un öncülüğünde gerçekleştirilen Konya’daki programa, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların şube başkanları ve sendikaların üyeleri katıldı.

Enflasyon eritti

Talepleri içeren mektupların gönderilmesinin ardından açıklamalarda bulunan Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi Veli Doğrul, kamu görevlileri ile emeklilerin sosyal ve özlük haklarında kayda değer bir kazanım sağlanamadığı gibi 2020 yılı için altışar aylık dönemler halinde yüzde 4’er, 2021 yılı için ise yüzde 3’er oranında zam yapıldığını hatırlattı.  2020 yılı içerisinde memur ve emekli maaşlarına enflasyon farkı da dahil olmak üzere yüzde 11,56 zam yapılmışken yıllık enflasyonun yüzde 14,60 olduğunu belirten Doğrul, “Ülkemizde desteğe en çok ihtiyaç duyan kesimlerden birisi de maaşları enflasyonun bile altında kalan kamu görevlileri ve emeklilerdir. Bu çerçevede kamu görevlilerinin ve emeklilerin maaş artışlarının gerçekleşen enflasyon, yoksulluk sınırı ve refah payının temel alındığı bir mantık içinde belirlenmesi lüzumludur. Ortaya çıkan mağduriyetleri gidermek, enflasyona yenik düşen, temel ve vazgeçilmez harcamalar karşısında eriyen maaşlarını telafi etmek ve alım gücünü yükseltmek amacıyla memur ve emeklilere de bir destek paketi açıklanması ve kamu görevlilerine ek zam verilmesi hususunu arz ve talep ederim” diye konuştu.

Karlıer’den açıklama

Memur-Sen Konya İl Temsilcisi Nazif Karlıer, gelirde adalet için seyyanen zam yapılması gerektiğini kaydetti.

2020 yılının kamu görevlileri açısından Hakem Kurulu kararı mağduriyetleri ile enflasyona dayalı kayıplar yaşadıkları bir sene olduğunu ifade eden Karlıer, çalışanların haksızlığa uğradığını belirtti. Karlıer, “Somutlaştırdığımızda, kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine I. altı ay için yüzde 1,75, 2. altı ay için yüzde 4,33 enflasyon farkı yansıtılmış, 2020 yılı toplam artışı ise karara göre yüzde 8,16 iken hayata göre yüzde 14,82 olarak gerçekleşmiştir. Bir başka ifadeyle, Hakemin-İşvereninin karara yazdığı artıştan yüzde 80’lik bir sapma meydana gelmiştir. Gelin bu tabloyu düzeltelim, enflasyonu yenen maaş ve ücret hedefi belirleyelim. Ekonominin makro ve mikro düzey rakamları, enflasyon ve faiz oranları, kur tarafının rakamları birlikte ele alındığında en az artış, en düşük yükseliş maaşlarda ve ücretlerdedir. Son 10 yıllık enflasyon ve enflasyon farkı tablosu, 2019-2021 faiz, kur tablosu, 2020 yılı aylık enflasyon tablosu özetle şunu söylüyor; kamu görevlilerinin maaşları ve ücretleri eriyor, bu erimeyi durdurmak için gecikmeden seyyanen zam yapılması gerekiyor” diye konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.