1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Çalışanların Geçinecek Ücret Beklentisi
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Çalışanların Geçinecek Ücret Beklentisi

A+A-
 
Seçimlerden önce seçime katılan partiler asgari ücreti yükseltmek için vaatlerde bulunmuştu. Seçim sonrası hükümeti kurma görevini yeniden elde eden AK Parti hükümetinin kurulmasının arından asgari ücretle çalışanlar bir beklenti içine girdi. Çalışanlar açısından asgari ücretin günümüz şartlarında geçinilecek bir duruma getirilmesi de bir gerçektir.  Ocak 2016'da hükümet tarafından öngörülen asgari ücret bin 300 liradır. Bugünkü şartlarda bin 300 lirayla geçinmek zordur. Daha makul bir hale getirilmelidir. Asgari ücretin yükseltilmesiyle ilgili hükümet tarafından çalışmalar başlatıldı. Konuyla ilgili İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin katıldığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplantıları devam etmektedir.   Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçileri temsil eden Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay bin 300 liranın geçinilecek bir ücret olmadığını söyleyerek, "Asgari ücret, bir başlangıç ücretidir. Bu ücretin geçinilecek bir ücret olmadığını herkes biliyor. İşveren ve işçinin birlikte kazanmasını istiyoruz." diyor. Atalay, asgari ücretin yükseltilmesinden dolayı işveren ve işçinin zarar görmemesi gerektiğine dikkat çekerken, herkesin geçinebileceği bir asgari ücretin uygulanmasını beklediklerini vurguluyor.
 
***
Diğer taraftan asgari ücretin yükseltilmesiyle birlikte oluşacak yükler şimdiden işverenleri endişelendiriyor. Tabi ki hükümet bu konuda alacağı tedbirlerle işverenleri endişeden kurtarmalıdır. Asgari ücretin yükseltilmesiyle doğacak yükleri hafifleterek iş dünyasını rahatlatmalıdır. Bir taraftan da ücretler üzerindeki vergi dilimleri de çalışanları mağdur ediyor. Yılın ilk aylarında 2 bin lira alan bir işçinin ücretinin yılın son aylarında bin 600 liraya kadar düştüğü görülüyor. Bu durumunda düzeltilerek işçinin kaybının önüne geçilmelidir. Global İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanlığı Şirketi Hay Grup tarafından "Olası Asgari Ücret Değişiminin Etkileri" üzerine Kasım ayında 157 şirketin katıldığı bir araştırma gerçekleştiriliyor. Araştırmanın sonuçlarına göre, asgari ücretin bin 300 liraya çıkarılması halinde şirketlerin çalışanlarına yüzde 11,7 oranında maaş artışı yapması öngörülüyor. Zam oranının yerli sermayeli şirketlerde ortalama yüzde 11,9, yabancı sermayeli şirketlerde ise yüzde 11,3 olması bekleniyor. Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 34'ü olası asgari ücret değişimi için alternatif bütçeye çalışırken, yüzde 28'i henüz bütçelerini revize etmemiş durumda. Yine şirketlerin yüzde 38'si asgari ücretteki artışı nasıl yönetebileceği noktasında fikir sahibi değildir.
 
***
Yabancı sermayeli şirketlerin yüzde 24'ü alternatif bir bütçe için çalışırken, yerli sermayeli şirketlerin yüzde 44'ü ise asgari ücret artışı için hazırlıklarını yapmış durumda.  Türk şirketlerinin, yabancı sermayeli şirketlere göre konuya daha hazırlıklı olduğunu görülüyor. Asgari ücretteki artışın zaman içerisinde kademeli olarak tüm çalışan grupları etkilemesi de bekleniyor. Asgari ücret değişiminden en çok etkilenecek sektörlerin, saha çalışan sayıları yüksek olan perakende, çağrı merkezi, profesyonel hizmetler ve lojistik sektörler olacağı tahmin ediliyor. Araştırmanın en ilginç ortaya çıkan sonucu ise, yeni eleman alımının düşecek olması ve yan hakların azalacak olmasıdır. Şirketlerin yüzde 15'i yeni işe alınacak personel sayısında azalmaya gideceğini söylerken, bu rakam yerli sermayeli şirketlerde yüzde 22'ye ulaşıyor. Çözüm olarak en çok "Ödenekleri ve ikramiyeleri taban maaşa ekleme" veya "yan hak paketlerinde değişikliğe gitme" uygulamalarının düşünüldüğü görülüyor. Sonuç olarak diyebileceğim, 2016’da uygulanacak olan yeni asgari ücret geçinilecek bir ücret olurve herkes rahat eder.  Ne dersiniz öyle de olması gerekmez mi?
 
 
 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.