1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Çalışanların Vergisi Düzenlenmeli
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Çalışanların Vergisi Düzenlenmeli

A+A-

İyisiyle kötüsüyle bir yılı daha geride bırakıyoruz.

2014 yılında kaybedenlere baktığımızda çalışan emekçi kesim birinci sırada yer alıyor.

Bunun nedeni belli. Çalışan emekçi kesimden alınan vergilerin yüksekliği.

Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınma ilkesinin yeterince oturmayışından kaynaklanıyor.

Anayasanın vergi ödevi başlıklı 73’üncü maddesinde ‘Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür’ ifadesi yer alıyor.

Bu düzenlemeden amaçlanan, herkesin kamu harcamalarını finanse etmek üzere vergi ödemek yükümlülüğü olduğu ve bu ödemenin de mali güce göre olması gerektiğidir.

Oysa Türkiye’de gelir ve kazanç üzerinden alınan verginin yaklaşık üçte ikisini çalışan ücretliler tarafından ödeniyor. 

Gelir vergisi mükelleflerinin büyük bir çoğunluğunu yine bu kesim oluşturuyor.

Burada bir dengesizlik söz konusudur. Her kesimin gücü nispetinde vergi vermesi olması gereken. Bu durum karşısında çalışan emekçi kesimin hükümetten beklentisi ise belli.

Her kesimin gücü nispetinde vergi vermesi ve vergi diliminde yeniden bir düzenleme yapılmasıdır. Özellikle çalışan emekçi kesimi rahatlatacak bir uygulamaya geçilmesidir.

&&&

Konuyla ilgili Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Şükrü Balun da, “Dolaylı vergilerin ağırlığından dolayı Türkiye’deki vergi sisteminde bir dengesizlik söz konusudur.

Toplam vergi gelirleri içinde yüzde 70’lere ulaşan dolaylı vergiler çalışanların vergi yükünü daha da artırmaktadır. Kamu çalışanlarına gerçek enflasyonun çok altında yapılan yüzde 3’lük zamlar, uygulanan vergi taban limitleriyle ilgili düzenlemelerin çalışanların aleyhine olması nedeniyle vergi oranlarının özellikle yüzde 15’ten yüzde 20’ye yükselmesi aşamasında yapılan artıştan fazla vergi kesintisi söz konusu olmakta, bu da kamu çalışanlarının alım gücünü her geçen gün biraz daha düşürmektedir. Türkiye'de vergi alanında gerçek anlamda yapılacak bir reform, ancak ücretliler aleyhine var olan bu çarpık yapının değiştirilmesiyle mümkün olacaktır” diyor.

Balun, dolaylı vergilerin çalışanların yükünü sürekli attırdığına dikkat çekiyor. Emekçi kesimin üzerindeki vergi yükünün azaltılarak mali gücü nispetinde vergi ödenmesinin sağlanmasının şart olduğunu vurguluyor. 

&&&

Çalışan emekçi kesime yönelik vergi dilimi düzenlenmesi talebiyle ilgili Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata ise,“Adaletsizliklerin giderilmesi için çalışanlara yönelik yeni bir vergi dilimi düzenlemesi yapılmak zorundadır. Türkiye'de gelirin yüzde 10-15'ini alan çalışanlar, toplanan gelir vergisinin yüzde 65'ini ödüyor. Hükümet bir eliyle zam olarak verdiğini, öbür eliyle vergi olarak geri alıyor. Toplu sözleşme görüşmelerinde, vergi dilimlerinin yükseltilerek, bu mağduriyetin giderilmesi için talebimiz olmuştu. Hiçbir gelişme olmadı. En düşük maaş alan bir hizmetli bile gelirinin yüzde 20'si kadar gelir vergisi ödüyor. Çalışanlara yönelik yeni bir vergi dilimi düzenlemesi yapılmak zorundadır."

Ata, hükümetin çalışan emekçi kesimden alınan yüksek vergilerin düşürülerek daha makul bir düzeye getirilmesini dile getiriyor. En azından dengeli bir vergi sisteminin hayata geçirilmesiyle çalışan emekçi kesimde büyük bir rahatlık sağlayacağını vurguluyor.

Vergide dengeyi sağlamak özellikle çalışan emekçi kesimini rahatlatacağı için, hükümetin de en azından 2015 yılında bu doğrultuda bir çalışma yapması önemli.

Zaten günümüzde zor şartlar altında geçimini sağlayan çalışan kesim için vergi diliminde bir düzenleme yapılması da gerekli gözüküyor.

Bunu yapacak olanda hükümettir. Umarım 2015 yılı çalışan emekçi kesim için bu anlamda iyi bir yıl olur. Çalışan emekçi kesimin talebi olan vergi yükü makul düzeye çekilerek, dengeli bir vergi sistemi hayata geçirilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.