1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Çam Katliamı Yapmayın
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çam Katliamı Yapmayın

A+A-

Tarih bu, tabiatı gereği tekrar edip duracak elbette. Mevsimler, aylar, günler, yıl dönümleri, bayramlar derken yeni bir yıl daha geldi yine. Kurban Bayramı’na dil uzatanlar, bayramımızı bir hayvan katliamı gibi gösterenler, bu bir vahşettir diyenler, yeni yıl kutlaması için ağaç katliamına başladılar.

*

Bu konuda en iyi tecrübeyi, 1999 yılında Londra’da yaşadım. O yılbaşı insanlık üçüncü bin yıla giriyordu takvimlerde. Kurban Bayramı ile Noel arka arkaya gelmişti. Birisi unutulmadan diğeri gelince, sohbetlerde ikisini karşılaştırmak moda olmuştu. Bizim inancımız, sizin inancınız, farklı yönlerimiz, benzer yönlerimiz derken, sohbet alıp başını gidiyor… Sonunda söz gelip dayanıyor Müslümanların Kurban Bayramı’na; onlar kan görüyor biz yardımlaşma görüyoruz, onlar vahşet görüyor biz fedakârlık görüyoruz Kurban Bayramı’nda. Dilim döndüğünce anlatıyorum.

*

İçindeki vahşeti Kurban Bayramı’nda icra eden Müslüman görüntülü bağnazların kurbanlıklara yaptığı eziyetin izahı yok. Cehaletin İslam imajına verdiği zararın telafisi yok. Bu konular boğazıma bir düğüm gibi takılıyor, üzülüyorum. İnsanların bireysel hatalarını sisteme mal edemeyiz. Sistemler, sistemin bir parçası olma bilincine ulaşmış, bireyden bütüne giden süreci anlamış, sorgulama yeteneğini geliştirmiş yani birey olabilmiş insanlar sayesinde düzgün çalışır. Düşünmeyen, sorgulamayan, körü körüne inanan, gördüğü üç kuruşluk menfaatin hatırına fikirsiz bir koyun gibi iyiyi - kötüyü ayırmadan biat eden kişiler ile değil.

*

Hz İsa’nın doğum gününün kutlanması olan Noel Bayramı, Noel Amcanın desteği ile dini bayramdan çok bir hediyeleşme gününe dönüşmüş. Eski putperest inançlardan süzülerek gelen ağaç süsleme geleneği ise zamanla sevimli(!) bir görüntüye bürünüp yılbaşı kutlamasına karışmış ve tüm dünyaya yayılmış. Medya ve sinema eliyle çok güzel pazarlanan bu bayramın bizim ülkemizde de yer bulmaya başlamasında, yukarıda tanımlamaya çalıştığımız aklını kullanmaktan korkan bilinç seviyesi düşük, fikirsiz, bağnaz Müslümanların olduğu kadar bunlara tepki gösterip sırt çeviren ama aklını kullandığı halde ferasetini kullanmayan Müslümanların da büyük rolü var

*

Bu iki grubun, birbirine zıt olmasına rağmen düşmanın amacına nasıl da birlikte hizmet ettiğini 15 Temmuz melun olayında görmüştük.

*

Acaba bir gün Ramazan Bayramı ile Yortu da birbirine karışır mı? Müslüman olmayanlar da bizim bayramlarımızı taklit veya takip ederler mi? Aslında zor değil ama önce kendi aramızdaki hoşgörüyü geliştirmemiz gerekiyor. Sonra “akılsız iman” sahibi olmak yerine aklı kullanarak gelişmeyi, muasır medeniyet seviyesine ulaşmayı hedef edinen “akıllı iman” sahibi olmayı tercih etmeliyiz.

*

Kurban Bayramımıza dil uzatan kesime 1999 yılının Noel sonrasında Londra’daki arkadaşlar ile sohbetimizden kısa bir alıntı yapmak istiyorum; “… Birkaç hafta önce, bizim kurban kesmemize vahşet demiştiniz, hayvanlara yazık demiştiniz. Peki şimdi ne oldu? Yol kenarları ağaçtan çöp dağlarına döndü. Sadece Avrupa’da kaç yüz milyon çam ağacı katledildi? Ne olacak bu ağaçlar? Noel Bayramı adına ormanları yok etme hakkınız yok, ağaçları böyle kesemezsiniz, yazık değil mi?” diye sormam üzerine, birisi, “Ama biz plastik ağaç kullandık” diye savunmuştu kendisini. Özrü kabahatinden büyük…

*

İyi de plastiğin üretimi zaten bir facia tabiat için, yok edilmesi ise ayrı bir facia. Ama Müslümanların Kurban Bayramı’nda kestiği hayvanlar, insanların beslenmesinde en temel besin olan protein kaynağıdır, eti sadece kurban sahibi için değil, fakir fukara için de bir mutluluk vesilesidir. Kemiğinden derisine her parçası farklı bir sanayi dalı için hammaddedir. Kurban bir sorumluluktur, bir paylaşımdır. Peki ya çöplere dağ gibi yığılan bu canım ağaçlar ne olacak? Çöp!

*

Kendimize dönersek, onların bizim inançlarımıza, değerlerimize saldırması çok doğaldır. Doğal olmayan Müslümanların dışarıya verdiği imajdır!  Büyük soru ise şudur: Noel ile yılbaşı kutlaması arasındaki farkı bilmeden yılbaşı kutlayanları eleştirenler, temel ibadetlerimizden birisi olan Kurban Bayramını Müslüman olmayanların ibret ile örnek alacağı şekilde bir medeniyet gibi mi yoksa onlara İslam’ı eleştirmeleri için fırsat veren bir vahşet gibi mi icra ettiniz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.