1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Cami Yapılırken Kimler Karşı Çıkar?
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cami Yapılırken Kimler Karşı Çıkar?

A+A-

Birkaç ay önce ziyaret ettiğimiz Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ile Meram’a dair sohbet ederken söz ‘yıkılan eski stadın yerine’ gelince “Şehir Parkı düzenlemesi Nisan-Mayıs gibi başlar” diyerek bugünleri işaret etmişti. En hüzünlü Ramazan ayını yaşadığımız şu günlerde, Şehir Parkı olarak tahsis edilen stat alanına bir de büyük cami yapmak üzere hafriyat çalışmalarının başladığı haberleri yayınlandı. Ve tabi ‘doğal olarak’ sosyal platformlarda da camiye karşı tepkiler öne çıkmaya başladı. Hatta ilk tepkilerden birini gösteren CHP’li bir paylaşımcı ‘İlk cenaze namazı da yapana rezerve edilsin’ gibi bir mesaj yazmıştı ki bize, 1980’li yılların eseri Hacıveyiszade Camii’nin yapılışı ve bu camiden kılınan ilk cenaze namazını hatırlattı. Bakın o zaman neler olmuştu:

12 Eylül darbesinden sonra sivil hayata geçişte ANAP’tan Konya Belediye Başkanı seçilen Ahmet Öksüz o tarihlerde fuar olarak hizmet veren ve bugün işlevi bütünüyle dönüştürülen alanın atıl durumdaki bir bölgesine, ‘şehrin ana giriş caddesine nazır’ bir cami projesini açıkladığında sol cenah fırtınalar estirmeye başlamıştı. Dönemin SHP’sine mensup siyasi aktörler basın açıklamalarıyla, tepki toplantılarıyla cami inşaatını durdurmaya gayret ederken, bizim de bünyesinde bulunduğumuz Konya Postası’nın yazı işleri müdürü merhum Orhan Samur yaşanan süreci ‘Cami yapılır, SHP bağırır’ başlığı altında anlatmış, hatta bu yazıdan dolayı mahkemelik de olmuştu. Samur o mahkemede tazminat ödemeye mahkum edilmiş miydi şimdi tam hatırlayamıyorum ama tam da onun dediği gibi SHP’nin bütün feveranına rağmen Hacıveyiszade Cami olanca ihtişamıyla tamama erdirilmişti.

Havzasında mezarlık olmadığı için Hacıveyiszade Camii’nde uzun yıllar cenaze namazı kılınmamıştı. Ta ki, SHP’nin devamı CHP’nin Konya Milletvekili Nezir Büyükcengiz ve partinin il sekreteri Ali Alp Bozkır yolunda geçirdikleri trafik kazasında vefat edinceye kadar. Bir bayram ziyaretinde Büyükcengiz ve Alp’in içinde bulunduğu araç Aydoğmuş köyü yakınlarında takla atmıştı. Konya’yı olduğu kadar CHP Genel Merkezi’ni de yasa boğan cenaze için dönemin Genel Başkanı Deniz Baykal başta olmak üzere bütün yöneticiler Konya’daydı. Musalla Mezarlığı civarındaki camiler bu denli kalabalık cemaat için uygun olmayacağı için cenaze namazına Hacıveyiszade Camii seçilmişti. Yapıldığı günden bu yana Hacıveyiszade Camii’nde başkaca cenaze namazı kılınmadı. -Unuttuğumuz varsa affola.-

***

Eski stadyumun yıkılması bilhassa burada önemli hatıraları olan insanlar için elem verici olmuştu. Fakat büyüklerimiz stadyum bölgesinin Konya’nın en büyük mezarlıklarından biri olduğunu, zamanında belediye tasarrufuyla nakledilerek dönüştürüldüğünü anlatırdı.

Nitekim 1980’liyıllarda, stadyumun tribün altlarında yer alan cimnastik salonunda sünger havuzu yapımı için kazı yapılırken insan kemiklerine rastlanmış, dönemin ilgililerince Musalla Mezarlığı’na gömülmüştü. Onca yıl sonra, bir cami yapılarak arazinin, ‘kısmen de olsa’ vakfiyet amacına iade ediliyor olması aslında tarihe saygı olarak değerlendirilebilir. Projeye vâkıf olmamakla birlikte, keşke bu devasa alanın altının komple otopark olarak planlanmış olmasını umuyorum.

Meram’a yeni bir vizyon ve silüet kazandıracak olan cami fikrine muhalefet eden cenaha baktığımız zaman CHP ile sınırlı olmadığını, bilhassa yeni siyasal oluşumların destekçisi olan portrelerin ön plana çıktığını görüyoruz. Hal böyle olunca yazıya başlık bulmak rahmetli Orhan Samur gibi kolay olmayacak. Zira bu kez bağıran sadece CHP değil!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.