Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Camiler

A+A-

Geçtiğimiz 01-10 Ekim Camiler Haftası kutlandı. Haftanın önemi konusunda camilerde Cuma günü hutbelerde, basın yayında gündeme geldi, yer aldı, muhtelif kurum ve kuruluşları İl Müftümüz ziyaretler yaptı. Bundan sonra da gündemden düştü.

Cenazelerin şehir merkezinde tek bir camiden kaldırılması, namazlarının kıldırılması; namaz kıldırılan caminin küçük ve dar olması, cemaatin sıkışıklığına, dışarıda namaz kılınmasına, yol açtığı gibi cenazelerin birden fazla olması karışıklığa neden oluyor. Vemaat kimin cenazesini kılacağını karıştırmakta, mezarlıkta defin edilirken hangi tabut kime ait bilememekte zorlanmakta ve karıştırmaktadır. İl ve ilçe müftülüklerimiz bu duruma bir çözüm getirmelidirler. 

Âcizane tespitlerim var; sahada camileri ziyaret ediyor, cenaze namazlarına katılıyor, tuvalet ve şadırvanları kullanıyor, abdest alıyor, vakit namazlarını eda ediyorum. Şehrimizin merkezinde bulunan camilerin tuvalet ve şadırvanları bir şekilde temiz, kullanılabiliyor, fakat merkez ilçelerdeki mahallelerde ise aksine ya açık olup çok kirli, ya da kapalı tutulmaktadır.

Her caminin bir yaptırma ve yaşatma derneği bulunmaktadır. İbadette olan mevcut camilerin Dernekleri işlevlerini tam manası ile yapmadıklarından fesih edilmeli, sadece ilçe müftülüklerinde bir dernek vasıtasıyla mahalle camilerinin; çevre, tuvalet, şadırvan vs. yerlerin temizlik bakım ve onarımı yapılmalıdır. İsmi mahfuz olan bir cami dernek başkanı; cemaatle münakaşa eder, cemaatten bazılarını küstürür, küsen cami değiştirir.

Cami görevlisi olan imam kardeşlerimiz de bazı camilerin dernek başkanlarından hissi baskı gördükleri gibi vicdanen de rahatsız olduklarını biliyorum.

Cami dernek yönetimleri, başkanları caminin bakım onarım ila müştemilatı olan yerler; Tuvalet, şadırvan ve çevresinin temizliğini yapmakta, ya da yaptırmaktadırlar. Gidişat böyle olmakla birlikte temizlik konusu maalesef tam manası ile yapılmamaktadır.

Bilhassa merkez ilçe mahalle camileri muhtelif bahanelerle kapalı tutulmakta. Örneğin tiner, uyuşturucu vs. kullananlar var onun için kapalı tutuyoruz diyorlar. Sorunu giderecek yerde bu bahanelerle kapalı tutuyorlar. Tamam, mahallede evinden çıkan cemaat abdestli geldi, yaşlısı var, hasta olanı var abdesti bozulunca ne olacak, camiye yolu düşüp geçen yolcu ve misafirler nasıl ihtiyaç giderip abdest alacak ki camiye namaza girsin. Selçuklu Ş. Şamil Mh. Kevser cami, Cumhuriyet Mh. Kocatepe Fatih Cami, İhsaniye Palalı Cami ve Ulu cami gibi diğer merkez ilçe mh. Şehrimizdeki merkez cami ve müştemilatı olan yerler; tuvalet, şadırvan ve çevresinin temizliğini, hatta umumi yerlerdeki wcler de temizlik gayet iyi, belediye yetkililerimize ve çalışanlarına müteşekkiriz.

Semt pazar yerlerinde tuvaletler kirli, bakımsız ve kırık, dökük su tesisatları, musluklar arızalı bozuk, su israfa oluyor. Pazar çevresi düzensiz ve kirli, denetim ve kontroller yetersizdir.

Acizane sorunları giderecek tekliflerim var; Bazı İllerde belediyeler veya İŞKUR (TYP. Toplum Yararına Projesi) vasıtasıyla görevlendirilen personel tarafından cami ve çevresi ila müştemilatı olan şadırvan ve tuvaletlerin temizliği bakımı yapıldığını bizzat gözlemledim.

Şehrimizin mahalle camilerinde de bu şekilde temizlik yapılabilir. Bu konuda çalışma yapmak üzere ilçe müftülüklerimiz ve belediyelerimiz birlikte hareket ederek bu sorunu gidermelidirler.

Hoşça kalın, Allah’a emanet olunuz.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar