1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Camilerin misyonları canlı tutulacak
Camilerin misyonları canlı tutulacak

Camilerin misyonları canlı tutulacak

Camilerin misyonları canlı tutulacak

A+A-

1-7 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen Camiler ve Din Görevlileri Haftası hakkında bilgiler veren İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, “Hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerle din görevlisinin İslam tarihi ve medeniyetindeki yeri ve önemi üzerinde durulacak. Cami ve din görevlilerinin tarih boyunca yüklendikleri misyonun canlı tutulmasına katkı sağlanacak” dedi.

 

Mehmet Günnar

Konya İl Müftülüğü tarafından bu yıl ‘Cami ve Hayat’ teması ile kutlanacak olan Camiler ve Din Görevlileri Haftası hakkında bilgiler vermek amacıyla basın toplantısı düzenlendi. Konya İl Müftülü’nde düzenlenen programda konuşan Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, camilerin sadece inananların topluca ibadet yaptığı yerler olmadığını, toplumsal birlik ve bütünleşmeyi sağlayan, kalpleri birleştiren, sanat ve estetik alanında ulaşılan seviyeyi sergileyen mimari şaheserler olduğunu ifade etti.

Camilerin İslam toplumlarının simgeleri olduğu aktaran Poçanoğlu, “Bir beldenin İslam beldesi olduğunun en güzel kanıtı, göklere yükselen minareleriyle camilerimizdir. ‘Toplayan bir araya getiren’ anlamına gelen camiler, inananların Yüce Rabbimiz huzurunda saf tuttukları, rükuya varıp secde ettikleri kutsal mekanlardır. Camiler, geçmişte olduğu gibi günümüzde de sosyalleştirici, bütünleştirici, eğitici ve öğretici fonksiyonlarını icra etmekte. Kadın-erkek, zengin-fakir, köylü-kentli, amir-memur, resmi-sivil, yaşlı-genç ve çocuk herkesi bünyesinde toplayan mekanlar” dedi.

Cami ve Hayat

Toplumsal duyarlılık ve hassasiyete vesile olması amacıyla 2019 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nda ‘Cami ve Hayat’ konusunun ele alınacağını söyleyen Poçanoğlu, “Hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerle din görevlisinin İslam tarihi ve medeniyetindeki yeri ve önemi üzerinde durulacak. Böylece cami ve din görevlilerinin tarih boyunca yüklendikleri misyonun canlı tutulmasına katkı sağlanacak. Tüm camilerde bakım, onarım ve temizlik kampanyaları, hastane, hapishane, huzurevi, çocuk yuvası, esnaf, resmi kurum ve kuruluş ziyaretleri, camilerde kütüphane düzenleme çalışmaları, kadınların ve çocukların yapılan hizmetlerden yararlanabileceği mekanların oluşturulması, ücretsiz kitap dağıtımı, konferans, panel, seminer, sinevizyon gösterimi, TV ve radyo programları, hatim ve mevlit programları hafta içerisinde gerçekleştirilecek” diye konuştu.

Basın toplantısından sonra Müftü Ahmet Poçanoğlu ve beraberindeki heyet, İl Müftülük binası önünde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bastırılan kitapları vatandaşlara dağıttı. Daha sonra Hacıveyiszade Camii önünde kan bağışı programı gerçekleştirildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.