1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Çanakkale Geçilmedi mi?-2
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Çanakkale Geçilmedi mi?-2

A+A-

Bu yazımı birinci yazıyla birlikte okumanızda fayda olacaktır.

George Bush, yeni bir Haçlı Seferi olduğunu açıkça söylemişti. Kendi hukuk, medeniyet, ahlâk ve geleneklerimizden, değerlerimizden yüz çevirerek; onların hukukunu, ilkelerini, uygarlığını, kültürünü özetle hayat tarzlarını taklit eder olduk. Onlara benzetildik.

“Ehl-i kitaba uymayın”, “Onları veli edinmeyin”, “Kur’an’dan yüz çevirmeyin”, “Allah’a ve Resulüne muhalefet etmeyin”, “Düşmanlarınızı sevmeyin”, “Kur’an’ı terk etmeyin”, “Allah’ın ipine tutunun, tefrikaya düşmeyin”, “Tağutlarla savaşın”, “Dinde tefrikaya/ihtilaflara düşmeyin”, “Zalime meyletmeyin”, “Düşmanlara karşı hazırlıklı olun”, “Allah yolunda savaşın”, “Allah’tan başkasını veli edinmeyin” İlahi emirlerine, Son Peygamber (SAV): “Size iki emanet bırakıyorum. Kur’an ve Sünnet. Bunlara sarılın ki kurtulasınız. İzzet bulasınız, parçalanmayasınız” tavsiyesine aldırış etmemede, zulümdeyiz, zilletteyiz, parça parçayız...NATO’da yeni düşman İslam sayılmasına rağmen NATO’dayız.

Sevr, BOP, “Arzı mev’ud” projeleriyle yurdumuz ve halkımız bölünmeye çalışılırken, (İsrail meclisindeki haritada Güneydoğu’muz kendi ülkelerinde görünüyor) biz yine de emperyalistlerle işbirliğinde, stratejik ortaklıkta, ittifaklarda ve BOP eş başkanlığında ısrar ediyoruz.(Allah akıl, fikir versin) Onların kıyafetlerini, Latin harflerini, Gregoryen takvimini, kriterlerini; hukukunu, tatil ve bayramlarını, hayat tarzlarını aldık. Ecdadınkileri terk ettik.

 İslam hukukunu terk ederek, yasaklayarak laik hukuku benimsedik. Allah’ın yasakladığı batıl yollara (Fatiha, En’am/153), onların velayetine girdik (Ankebut).

İslam’ı hayatımızdan çıkarttık. Laik, ahiretsiz/seküler bir hayatı benimsedik. Vehn hastalığıyla müptelayız. Kur’an’ın, ezanın okunmasını bile bir zamanlar yasakladık. Şapka giyenleri astık, çarşaflıları cezalandırdık.Son kalemiz de kuşatıldı. Ailelerde depremler oluyor. AB kriterleri uğruna... Aynı cinslerin evlenmelerine bir adım kaldı. Haramlar hak/helal, helaller de haram sayılabiliyor. Faiz, fuhuş ve zina korumada, yaygınlaşıyor.

Din; hayatımızda ne kadar kaldı? Ne kadar önemli? Eğitim ve öğretimin neresinde? Ne kendimiz kaldık; ne de Batılı olabildik... Benzetildik.

Onlar, İslam’dan tamamen kopmamızı istiyorlar; biz de direniyor, elimizde kalanla yetiniyoruz. Hiçbir hüküm İslam’a uygun olarak düzenlenemiyor. Yasak... “Laik”iz ya... İngiltere de İsrail de birer “dini/Teokratik devlet” iken, bize laikliği hediye ettiler.

Camilerimizde bile İslam’ın tamamı anlatılamıyor. Yasalar ve icraatlar eleştirilemiyor. Batı’nın batıl/sapık ideolojilerini, ilke, kelime ve kavramlarını ithal ettik (demokrasi, laiklik vb.). Yüz yıl sonra elimizde Âşık Veysel’in deyimiyle: “Bozuk düzen, bozuk terazi” kaldı. Siyonist-Evangelist birlikteliğinin sonu nereye? Kuşatılıyoruz... Terk ettiğimiz “yola”, yeniden tevbelerle birlikte girmeye mecburuz. Bu konuya bundan sonraki yazımda devam edeceğim. (Bahaddin Elçi -İlahiyatcı Yazar’ın Makalesinden faydalanılmıştır.)

Önceki ve Sonraki Yazılar