1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Çanakkale Geçilmedi mi?-3
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Çanakkale Geçilmedi mi?-3

A+A-

Bu yazımı ikinci yazıyla birlikte okumanızda fayda olacaktır.

Dün ecdadımız maddeten zayıflamıştı. Ancak; sahih imana, güzel ahlaka, sağlam aileye ve kardeşliğe, ümmet şuuruna sahipti. Birbirlerini seviyor, sayıyorlardı. Acıyı ve tatlıyı, dünya nimetlerini paylaşıyorlardı. Yüz yıldır gerileseler de/zayıflatsalar da yolları, istikametleri, kıbleleri, doğruydu. 30 cephede savaşmışlardı. Savunmadaydılar, vatanlarını, bayraklarını, namuslarını korumaya çalışıyorlardı. Meşru müdafaadaydılar. Birlikteydiler. Cılız imkânlarıyla canlarını ortaya koyarak destan yazabildiler. Yolda, birlikte ve cihattaydılar.

Bu nedenle Allah Teala’nın yardımına mazhar oldular. Mazlumdular; emperyalizmle savaştılar, direndiler. Ne yazık ki onların savunduğu değerlere biz sonradan sahip çıkamadık. Ecdat yolundan, saldıran zalimlerin yoluna girdik. Onların hukukunu, siyasetini kültür ve uygarlığını, ilkelerini, hayat tarzlarını almaya, taklide, ithale çalıştık. İman, ahlâk ve yaşayışımızda, zihinlerimizde, kalplerimizde depremler, parçalanmalar oldu. Şaşırdık. İki kimlik, iki yol arasında kaldık. Benzetildik, dönüştürüldük, bozulduk, çözüldük, parçalandık, düşmanlaştırıldık... Birbirimizle savaşıyoruz... Yoldan ayrıldığımız, yüz çevirdiğimiz, köklerimizden/kimliğimizden, tarihimizden uzaklaştığımız için manen de zayıflatıldık. Yüz yıl sonra yeniden kuşatılıyoruz. Aklımızı başımıza alarak, yeniden tevbeyle Çanakkale’deki terk ettiğimiz ruhumuza kavuşursak, yüzümüzü ilahi mesaja dönerek, ona birlikte tutunabilirsek, tekrar Allah’ın yardımını alabilir, yaşadığımız maddi manevi dertlerden, tefrikadan, zilletten kurtulabiliriz.

Denir ki, merhum Turgut Özal, iktidarında Japon eğitim uzmanlarından “Ülkemizin eğitimi”yle ilgili bir rapor almış; “Sizin eğitim sisteminizde “Milli ruh” yok. Bunun için Çanakkale’nizi çocuklarınıza örnek vererek, ondan ibretler, dersler almalarını, ona göre bilinçlenmelerini/çalışmalarını sağlayın. Bizdeki Hiroşima felaketinin on katı çapında ibretler var, Çanakkale’de...” görüşünde bulunmuşlar...

Ne yazık ki eğitimimiz ABD’nin (Fulbright) ve AB’nin eğitim kriterlerine/müfredatına uyumlu çalışmalarla sürüyor. Kimliksiz, kişiliksiz, özgüvensiz... Maneviyatsız, amaçsız, hedefsiz, taklitçi, bencil ve sorumsuz... İyi ki, MGV/AGD var...

Yoluna dönmeden, birleşmeden, cihat etmeden kurtulamayız. Tevhit bilincine, vahdetine muhtacız. Siyonizm, BOP, Sevr projeleri çökecek, yeni, adil bir dünya/D-8 kurulacak, inşallah.

Çanakkale’deki “milli ruh”a/tevhit/ümmet bilincine şiddetle muhtacız. Küresel derin kuşatmayı yarmak, oyunları bozmak zorundayız. Bunun için her şeyde olduğu gibi Allah Teala’nın yardımına muhtacız. O’nun da, “Kendi dinine yardım edenlere”, “Kendi yolunda cihat edenlere yardım” vaadi vardır. Ve O (C.C.) “oyunları/ tuzakları/ düzenleri BOZAN”, “kendi ayaklarına DOLAYAN”dır.

Umutsuzluk yok. Hz. İbrahim’i (A.S.) Nemrut’un ateşinden kurtararak bir sinekle onu helâk eden, Hz. Musa’yı (A.S.) tüm tedbirlere rağmen Firavun’un sarayında ve karşısında koruyarak onu ve ordusunu Kızıldeniz’de helak eden, Hz. Yusuf’u (A.S.) zindandan saraya izzetlendiren Rabbülalemin bizi de bu zilletten kurtarmaya KADİR’dir... (Bahaddin Elçi -İlahiyatcı Yazar’ın Makalesinden faydalanılmıştır.)

İzzeti Allah katındadır. Arayanlara selam olsun..   

 

Önceki ve Sonraki Yazılar