1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Çanakkale Kirazlı’da Neler Oluyor?
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çanakkale Kirazlı’da Neler Oluyor?

A+A-

Borçlu ülkeler en değerli varlıklarını küresel çetelere peşkeş çeker! İşte Çanakkale Kirazlı’daki Kanadalı altın şirketinin katliamı ve bu katliamın işbirlikçileri.

Kirazlı Altın Madeni Projesi, Mart 2019’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan inşaat faaliyetlerine başlamak için işletme iznini aldı. Projenin ilk aşamaları proje alanındaki ormanların ve diğer bitki örtüsünün ortadan kaldırılması ve 45.650 ağacın kesilmesi olarak planlanmıştı. Haziran ayının ortasında yapılan tıraşlama ile maalesef ormanlarda büyük bir yara açıldı.  Uydu görüntüleri üzerinde yaptığımız incelemeler, maden sahası ve yol bağlantıları için yaklaşık 195 bin adet ağacın kesildiğini ortaya koyuyor. Buna göre ÇED raporunda belirtilenden 4 kat daha fazla ağaç kesimi yapıldı. Çanakkale Valiliği’nden ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan, ÇED’e aykırı olarak kesilen ağaç sayısını tespit etmelerini ve ÇED’e aykırı ilerleyen işletmeyi durdurmalarını talep ediyoruz.
Kaz Dağlarında

Siyanürlü Altın

Madenciliği
“Kirazlı Siyanürlü Altın İşletmesi” faaliyete geçmek için geri sayıma başladı. Çanakkale merkeze 30 km uzaklıkta olan maden alanı aynı zamanda 180 bin insanın tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı ile aynı su havzasında yer alıyor. Kaz Dağları’nın kuzey yamacında, meşe, çam ormanları ile birlikte dünyada sadece Türkiye’de yaşayan 7 bitki türünün yaşam alanı üzerine kurulması planlanan maden projesi hayata geçtiğinde 20 bin ton siyanür kullanacak ve siyanürle birlikte arsenik gibi birçok ağır metal ortaya çıkacak. Bütün bir kentin tek su kaynağı, Kaz Dağları’nın dereleri, yer altı suları, tarım alanları kirlilik; ormanları ve nadir bitkileri ise yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

***

Kaz dağları 21.300 hektarlık alanıyla milli park statüsündedir ve üzerinde yer alan Thebe, Lyrnessos, Khrysa, Killa, Astrya, Gargara gibi antik şehirleri tarihi sit alanıdır. Kaz Dağlarındaki Ağı Dağı’nda 6 bin hektarlık alanda yapılmak istenen altın madenciliğinin, yöredeki doğal kültürel sit alanlarının yanı sıra, endemik bitki ve hayvan türlerini de olumsuz olarak etkileyeceği ortaya çıkmış bulunmaktadır. Kanadalı Alamos Gold Şirketi tarafından yapılacak olan madencilik faaliyetinin etkileyeceği alan içerisinde 1300 yıllık Ciğer Gölü Turbalık’ı da bulunmaktadır. Ancak Koca bir dağı ve 24 köyün suyunu etkileyecek olan altın madeni geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığından “ÇED olumlu” kararını ve kapasite artırım iznini de almıştır. Ancak şirkete Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “ÇED olumlu” kararı verilmesi neticesinde “24 köyün suyu altın madenine verilmiştir.

Çanakkale İl Özel İdaresi Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü, madenle birlikte bu su kaynaklarının kullanılamaz hale geleceğini ifade etmiştir bunun sonucu, şirket ise, ’kullanılamaz’ hale getireceği 24 köyün suyu karşılığında, dalga geçer gibi bir adet gölet yapmayı taahhüt etmiştir. Şirketin ruhsat alanı içerisinde iki arkeolojik ve doğal sit alanı da mevcut. Şirketin ÇED raporunda proje alanının 500 metre kuzeyinde bulunan Kıraç Tepe 1. derece arkeolojik ve doğal sit alanı olarak belirtilirken, yine aynı raporda proje alanının 2.5 kilometre güneyinde de 3. derece arkeolojik sit olduğu dile getirilmiş olmasına rağmen altın arama çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir.

***

Kazdağları mevzusunun özeti; Herifler topu topu 100 milyon dolar yatırım yapıyorlar. Hepsi bu kadar... Bunun karşılığında 15 yılda yaklaşık 23 milyar dolarlık altını alıp götürecekler.
Biz de ameleliklerini yapacağız ve buna da istihdam diyeceğiz öyle mi? Ülke bizim, maden bizim, altınlar ve kâr Kanadalı’nın olacak. Bize de acımasızca talan edilmiş ve siyanüre bulanmış asla eskisi gibi olmayacak, tahrip edilmiş bir doğa kalacak. Sahi, vatanı satmak ne menem bir şey ola ki? Saygılarımla

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.