1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Çanakkale Şehitlerine-1
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çanakkale Şehitlerine-1

A+A-

Bir asır öncesinde kalsa da bazı yaraların asla dinmez acısı. Yaşananlardan ders almayanlar bu acıdan sadece ıstırap duyar, şikayet eder, sızlanır, ağlarlar ama kıymetini anlamazlar. İşte bu yüzden Cumhuriyet ve Demokrasi de zulüm gibi gelir layık olmayanlara. Yine bu yüzdendir, milletin bir kısmı Cumhuriyetin 90’ıncı yılında bile 10’uncu Yıl Marşı ile coşarken, diğer kısmının da bu aymazlara karşı tepki verirken düşman destekli hainlerin suyuna kapılması.

&

Layık olmak için iyi anlamak gerekir bazı değerleri. Layık olmak için gereken, beynini başkalarının kullanımına kiraya vermek değil, birey olarak bizzat kullanabilmektir, şu veya bu şekilde, ona veya buna tabi olmak değil, kendin olmaktır.

&

Kendin olabilmek için, hainlerin seni, sendenmiş gibi görünerek özellikle de dini kullanarak kandırmasını engellemek için gereken, Allah-ü Teala’nın kitabımızdaki ilk emri olan OKUmak ile en çok tekrar ettiği akletmek, düşünmek, beynini kullanmak, ibret almak emirlerine uygun yaşamaktır. Sahip olduğu değerlerin kıymetini bilen Müslüman hayata ve insanlığa değer katacak kalitede yaşar, şekilde boğulmaz, ona buna baston olmaz..

&

Müslüman olmak, birey olmak, “Çağdaş”, “Dinci”, “Dindar”, “Atatürkçü”, “Cumhuriyetçi”, “Laik”, “Cemaatçi” gibi kavramların arkasına gizlenerek, halkı yönlendiren ama bir yandan da “Millet” ile “Ümmeti” karşı karşıya getirecek nifak tohumları saçanların tuzağına düşmemektir.

&

Çanakkale şehitlerini hatırlayacağız bu ay 100. yıl dönümünde. Başka şeyler de hatırlayacağız elbette, Türkiye Cumhuriyeti’nin birçok devletin bağımsızlık mücadelesine örnek olmuş onurlu Kurtuluş Savaşı ile atılan temelleri, gerek siyasi oyunlar, gerek devrimler ve gerek kumandası dışarıdan ekonomik krizler ile sık sık sarsılmıştır. Bu “temel sarsma operasyonlarında” medyanın da ciddi roller oynadığı aşikardır. ABD, 72 buçuk millete, düne kadar insan yerine koymadığı zencileri de dahil ederek “bir millet” kurmuşken, bu vatanı kurtarmak için canını vermiş insanların torunlarını, birbirine düşürüp ayırmaya teşebbüs edenler var etrafta! Bu cesareti nereden alıyorlar?

&

Batının temel yöntemi, karıştır, böl, parçala ve silah sat. Farklılıkları bul, kaşıyarak kanat, yaraya dönüştür ve ayrıştır, birbirlerine düşman olmalarını sağla ve kolayca yönet! 

&

İslam ve Türk düşmanları bunu çok farklı kanallardan yapıyor, örneğin; “Milliyetçi” ve “Ümmetçi” ayırımı, Türk-Kürt ayırımı. Yetmedi, Ümmetçileri de Suni-Alevi diye ayırıyorlar. İşi garantiye almak için Osmanlıcı-Cumhuriyetçi kavgasını beslemek de aynı projenin bir parçası. Yerseniz, daha çok var bunlardan, henüz tohum aşamasında olan yeni projeleri de yolda… Niçin?

 Yarın devam edelim..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.