1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Çanakkale Şehitlerine
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çanakkale Şehitlerine

A+A-

Cumhuriyet ve demokrasi zulümdür layık olmayanlar için. 
Layık olmak için iyi anlamak gerekir bazı temel değerleri. Beynini başkalarının kullanımı için kiraya vermek değil, birey olarak kullanabilmektir bunlardan biri. Şu veya bu şekilde, ona veya buna tabi olmak değil, kendin olmaktır.
Tuzağa düşmemektir, “Çağdaş”, “Atatürkçü”, “Cumhuriyetçi”, “Laik”, “Dinci”, “Dindar”, “Cemaat” gibi kavramların arkasına gizlenerek, halkı yönlendiren ama bir yandan da “Millet” ile “Ümmeti” karşı karşıya getirecek nifak tohumları saçanların tuzağına düşmemektir.
Çanakkale şehitlerini hatırlayacağız yakında. Türkiye Cumhuriyeti’nin birçok devletin bağımsızlık mücadelesine örnek olmuş onurlu Kurtuluş Savaşı ile atılan temelleri, gerek siyasi oyunlar, gerek devrimler ve gerek kumandası dışardan ekonomik krizler ile sık sık sarsılmıştır. Bu “temel sarsma operasyonlarında” ipi dışarıdaki medyanın da ciddi roller oynadığı aşikardır.
Türk Milleti, Ermeni terörüne, PKK terörüne kurbanlar verirken kulaklarını tıkayan ama bir Ermeni vatandaşımız öldürüldü diye Ermeni kesilenlerden değilseniz, anlayacaksınız ne demek istediğimi. “Ne Mutlu Türküm Diyene” diyen önder, bu ülkede farklı halkların yaşadığını bilmiyor muydu? Sorun kendinize.
ABD, 72 buçuk millete, düne kadar insan yerine koymadığı zencileri de dahil ederek “bir millet” olmuşken, bu vatanı kurtarmak için canını vermiş insanların torunlarını, birbirine düşürüp ayırmaya teşebbüs edenler var etrafta!
Bu cesareti nereden alıyorlar? “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözü ile milletten oy avlayıp, bu milleti anlamadan, bu millete inanmadan ülkeyi yönetenlerden elbette ve bu hatalardan kendisine ortam bulanlardan. Bir de ipi dışarıda olan medyanın zihinler üzerindeki bulandırıcı etkisinden tabiî ki..
Osmanlı’nın devamı olarak Türkiye’nin ve Japonya’nın son 160 yıldaki yolculuğu çok paraleldir birbirine ama Japonya dünya ekonomisine hakim olmuşken, Türkiye hala dış borçlarının esiri. Niçin? Çünkü Japonya dünyanın bir ucunda ve kimsenin elde etmek için kavga etmeyeceği bir ülke. 2. Dünya savaşında haddini aşmasaydı daha farklı olurdu. Türkiye öyle mi? Bulunduğu konum ve bulundurduğu zenginlikler itibarı ile dünyaya hakim olmak isteyen her gücün ihtiyaç duyduğu bir ülke. Hal böyle olunca topraklarımız dünyanın entrika ve oyunlarına sahne olmaktan kaçınamaz.
Batının temel yöntemi, böl, parçala, karıştır ve silah sat. Sonra ayrıştırıp kolayca yönet! Dün olduğu gibi bugün de et ve tırnak gibi birbirinden ayrılmaması gereken bir milleti, “Milliyetçi” ve “Ümmetçi” olarak karşıya getiren, kapıştıran ve daha da kapıştıracak senaryoları yazanlar aynı güçlerdir. Üzücü olan bu tuzağa düşülmesi ve bu oyunlarda kendine rol seçenlerin gaza gelmeye devam edişidir.
Bence, Osmanlı sonrası “bağımsız kalan tek Müslüman ülke” olan Türkiye Cumhuriyetini borçlu olduğumuz şehitler ve gazilerin torunları olma bilinci içinde bir kez olsun Çanakkale Şehitliğini anlayarak gezmiş olsaydık birçok sorunu yaşamazdık bile. Orada insanın göreceği, düşüneceği ve sorgulayacağı o kadar çok şey var ki, bu satırlara sığmaz. Çanakkale şehitliği okullarda yıllarca okutulan inkılap tarihi derslerini birkaç gün içinde gençlerin beynine işleyecek güce ve yoğunluğa sahiptir anlayana.
Bu sebeple sözü uzatmadan, bu kadar geç fark ettiğim için beni üzen, ancak 1999 yılında ziyaret edebildiğim Çanakkale şehitliğinde düşünebildiğim şu önerimi tekrarlamak istiyorum;
* Millî Eğitim Bakanlığı en azından lise müfredatına Çanakkale Şehitlik ziyaretleri eklemelidir. Millet olmanın, “birlik” olmanın, savaşın, hürriyetin, şehidin, gazinin ne olduğunu, İstiklal Marşının ne şartlarda yazıldığını anlamaları sağlanmalı.
* Milletvekillerimiz yemin törenlerini Çanakkale şehitliğinde yapsınlar.
* Devleti yönetmek için işe alınan memur ve bürokratlar ile öğretmenler yemin törenlerini Çanakkale şehitliğinde yapsınlar.
Belki böylece, Cumhuriyet Bayramlarını hala 10. yıl marşı ile kutlamakta olduğumuzdan utanç duyar ve bir şeyler yapmanın zamanı geldiğini anlarız.
Şehitlerine layık nesillerden olmak ve onlara layık nesiller yetiştirmek dileği ile...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.