1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Çanakkale Şehitlerine-2
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çanakkale Şehitlerine-2

A+A-

Çanakkale

Şehitlerine-2

 

Batının emperyalist İslam düşmanları tam da Osmanlıyı bitirme hedeflerine yaklaşmışken Çanakkale’de tattıkları mağlubiyeti ve takiben kurulan Türkiye Cumhuriyetini hazmedemedikleri için, daha kötüsü bizim bu başarımızdan aldıkları ilham ve cesaret ile emperyalistlere karşı bağımsızlık mücadelesi başlatan birçok sömürge milletin karşısında geri çekilmek zorunda kaldıkları için, bize olan düşmanlıklarını bir kat daha arttırdılar.

&

Bunun intikamını almak için de daha önce deneyip başarısız oldukları cephe savaşı yerine, sahip olduğumuz değerlerimizi, kazanımlarımızı küçülten, değersizleştiren, itibarsızlaştıran B planlarını yürürlüğe koydular. Bunun da en kolay yolu, İslam dini için ölümü göze alan Müslüman Türk milletinin zihnine din adamları kanalından girerek, zihinleri bulandırmak ve istediği şekilde yönlendirmek. Yani, günümüzde sıkça duyduğumuz, toplum mühendisliği, algı yönetimi gibi operasyonlar…

&

Bence zihnimize girmeye çalışan bu hainlere vereceğimiz küçük cevaplarımız olmalı ama bundan önce daha önemli olduğunu düşündüğüm şu konuya tekrar değinmek istiyorum; Osmanlı sonrası bağımsız kalan tek Müslüman ülke olan Türkiye Cumhuriyetini borçlu olduğumuz şehitlerin ve gazilerin torunları olma bilinci içinde bir kez olsun Çanakkale Şehitliğini gezmiş olsaydık, bugün sahip olduğumuz imkanlar ile o günleri eleştirmek yerine, o zamanın şartlarını anlamak için düşünmüş olsaydık, halen canımızı yakmakta olan birçok sorunu yaşamazdık bile.

&

Orada insanın göreceği, düşüneceği ve sorgulayacağı o kadar çok şey var ki, bu satırlara sığmaz. Çanakkale şehitliği okullarda yıllarca okutulan inkılap tarihi derslerini birkaç gün içinde gençlerin beynine işleyecek güce ve yoğunluğa sahip, anlayana.

&

Bu sebeple sözü uzatmadan, geç fark ettiğim için beni üzen, 1999 yılında ziyaret edebildiğim Çanakkale şehitliğinde düşünebildiğim şu önerimi tekrarlamak istiyorum;

*- Millî Eğitim Bakanlığı en azından orta öğretim müfredatına Çanakkale Şehitlik ziyaretleri eklemelidir. Millet olmanın, “birlik” olmanın, savaşın, hürriyetin, şehidin, barışın, gazinin ne olduğunu, İstiklal Marşının ne şartlarda yazıldığını anlamaları sağlanmalı.

*- Seçilen milletvekilleri ile devleti yönetmek için işe alınan memur ve bürokratlar, öğretmeninden, polisine, valisinden müsteşarına herkes göreve başlamadan önce, vatana millete adalete sadakat yeminlerini Çanakkale şehitliğinde yapsınlar, 2-3 günlük bir program ile önce gezi ve bilgilendirme ardından yemin töreni.

&

 

Bizi göz göre göre bazı tuzaklara düşüren hainlere karşı vereceğimiz küçük cevapları orada bulabiliriz. Bu cevaplar konusunu bir sonraki yazıma bırakarak, bu vatan için bu millet için ve dinimiz için savaşan şehit ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyor, onların uğrunu savaştığı değerlerimizi anlayarak hayatımıza yön verebilmemiz için dua ediyorum. Selametle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.