1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Çanakkale Şehitlerine
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çanakkale Şehitlerine

A+A-

Önümüzdeki hafta Çanakkale Zaferinin 104. yıl dönümünü. Bu zafer dünya tarihindeki büyük dönümlerden de biri. Zira Çanakkale geçilseydi Rus Çarlığı 1. Dünya Savaşından çekilmezdi. Çanakkale geçilemeyince savaştan çekilen Rusya ile bir düşman eksildi ve hatta 1917 devrimi sonrasında Ruslar emperyalizmin karşısına geçerek bize destek verdi. Çanakkale Zaferi kendi coğrafyasından taşan bir zafer olarak tarihe girdi. Bunu anlayanlar, unutulan onca zaferimize rağmen Çanakkale Zaferinin niçin unutulmadığını anlarlar.

*

Ancak ‘Osmanlıcı’ maskesi ile Türkiye Cumhuriyetine düşmanlık edenler meydana çıkıyor ve anlamayanları kandırmak için konuşuyorlar, neymiş efendim; Çanakkale’de 250bin şehit vermemişiz, şehitlikler sembolikmiş... Yazıklar olsun! Şehidine layık olmayan cahiller de kanıyor buna ama 15 Temmuz’da millet “250bir” (251) şehit verince uyandı. Değil bin, bir şehit bile nasıl yakıyor vicdanları… Vatanını milletini seven, dinini bilen ve imanını şekil yerine anlam ile besleyenler anlar savaş nedir, şehitlik makamı nedir, en önemlisi şehitlik bir sayı meselesi değildir.

*

Çanakkale Zaferini küçük göstermeye çalışanlar boş durmuyor; Zaferi, yardıma gelen yeşil sarıklılar ve melekler kazandı hatta peygamber efendimiz (sav) sahabe ile birlikte yardıma geldi, Çanakkale Savaşını onlar kazandı diyerek Atatürk’ün askeri başarısını küçültmeye çalışanlar da var. Ne kadar güzel değil mi? Ne kadar onur verici meleklerin ve peygamber efendimizin, sahabenin son haçlı seferine karşı bize yardıma gelmesi. Onlar yardıma geldiyse, başında Mustafa Kemal olan bir orduya yardıma geldi. Mustafa Kemal bu zafer ile dikkat çekti ve meşhur oldu bu da meleklerin, peygamber efendimizin, sahabenin, yeşil sarıklıların yardımı ile oldu… Hainler ve cahiller bunu da anlar inşallah ve Osmanlıcı maskesi takarak veya Müslüman gibi konuşarak Atatürk’e sövmeyi bırakır artık çünkü basiret ve feraset sahibi bu millet size kanmayacak artık. Hakikati anlayan gerçek Müslüman, Atatürk’ün yanlışları olmuş diye onun eserini yıkmak için değil yanlışları düzelterek onun eserinin bekası için çalışacaktır.

*

Yıkıcı ihanet veya cehalet faaliyetlerine karşı bir tedbir olarak yirmi yıldan beri tekrar edegeldiğim bir önerimi hatırlatmak istiyorum; Kısaca;

1- Seçimlerden sonra milletvekilleri (şimdi yerel yönetime seçilenleri de ekleyebiliriz), yemin törenlerini Çanakkale Şehitliğinde yapsınlar. Yapsınlar ki tarihe edecekleri canlı şahitlik ile kime hizmet etmeleri gerektiğini bir kere daha düşünme fırsatı bulsunlar.

2- Devletimizi yönetmek için işe alınan memur ve bürokratlar ile özellikle geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenler de yemin törenlerini Çanakkale Şehitliğinde yapsınlar.

3- Daha önemlisi, düşmanın ne olduğunu bilmeden, “birbirine düşen” gençlerimizin, kurnazca kurgulanmış dini ve tarihi “hoş” hikâyelerden üretilen kindarlığa kanarak düşmana “hizmet” eder duruma düşmemeleri için Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul ve lise müfredatına Çanakkale Şehitliği ziyareti eklesin ki çocuklarımız millet olmanın, birlik olmanın, şehidin, gazinin, savaşın, canın, yaşamın, hürriyetin, bağımsızlığın, düşmanın ne olduğunu idrak edebilsin.

*

Önerimizi doğru ve gerekli bulanların yanında “ne gerek var” diyenlerin de çıkmasına şaşırdığımı ve üzüldüğümü saklayamam. Herkes meşrebine uyanı yapar. Bizler, şehitlerine layık olma bilincinde olalım ve çocuklarımızı da şehitlerine layık bireyler olarak yetiştirmeye çalışalım inşallah. Tüm şehitlerimizi minnet ile anarken hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.