1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Çanakkale Şehitliği’ni Gezmeyen Okumasın
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çanakkale Şehitliği’ni Gezmeyen Okumasın

A+A-

Geçen hafta, 2000 yılından beri birçok defa tekrar ettiğim önerimi paylaşmıştım. Bu sefer AK Parti Konya İl Başkanı Sayın Hasan Angı Ağabey’den yardım istediğim için olsa gerek, ilgi daha fazla oldu. Herkese teşekkür ederim.

*

Önerimizi doğru ve gerekli bulanların yanında ‘ne gerek var?’ diyenlerin de çıkmasına şaşırdığımı ve üzüldüğümü saklayamam. Kısaca hatırlatayım;

  • Seçimlerden sonra milletvekilleri, yemin törenini Çanakkale Şehitliği’nde yapsınlar. Yapsınlar ki tarihe edecekleri canlı şahitlik ile kime hizmet etmeleri gerektiğini bir kere daha düşünme fırsatı bulsunlar.
  • Devletimizi yönetmek için işe alınan memur ve bürokratlar ile özellikle geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenler de yemin törenlerini Çanakkale Şehitliği’nde yapsınlar.
  • Daha önemlisi, düşmanın ne olduğunu bilmeden, “birbirine düşen” gençlerimizin, kurnazca kurgulanmış dini ve tarihi “hoş” hikâyelerden üretilen kindarlığa kanarak düşmana “hizmet” eder duruma düşmemeleri için Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul ve lise müfredatına Çanakkale Şehitliği ziyareti eklesin.

*

Önceki yıllarda, önerimizi takdirle karşılayanlar yanında 2011 yılındaki seçim döneminde “şovenist” bulduğunu söyleyen milletvekili adayı da olmuştu. Olabilir. MEB bu konuda henüz bir adım atmadı. Ancak, Sayın Uğur İbrahim Altay başkanlığında Selçuklu Belediyesi binlerce gencimizi Çanakkale Şehitliği’ne götürdü. Başka belediyeler ve hatta şirketler de yaptı benzer organizasyonları. Ölçülemez büyüklükte bir hizmete imza attı hepsi. Sebep olan herkesten Allah razı olsun. Biz dedik diye yapıldı anlamı çıkmasın sakın. Vatanı, milleti için çalışan, sorunları kendine dert eden insanların, aynı sorunlara benzer çözümler bulması doğaldır.  

*

Dönelim konumuza, önerimi olumlu bulan ve destekleyenlerin Çanakkale Şehitliği’ni gezmiş, oradaki maneviyatı hissetmiş, Çanakkale ruhunu anlamış, en azından bu konuda düşünmüş kişiler olduğunu fark ettim. Buna karşın, gereksiz bulanlar, “oradaki mezarları görsek ne olacak?” seviyesine düşürenler Çanakkale Şehitliği’ni görmemiş kişiler.

*

Tarihini bilmeyenler, anlamayanlar millet bilincini yitiriyor. Millet bilinci olamayanlar kendi tarihine ilgi duymuyor veya genel kültür seviyesinde kalıyor. Millet olarak gelişemeyen müslümanlar, İslam ümmetini kuramıyor. Tarih yalan söylüyor diye diye kafaları karıştıran ve karışan kafalara, “hoş” hikâyelerle düşman yalanlarını, tarih diye sokmaya çalışanlar başarılı oluyor. İnsanımız hem tarihine küsüyor, hem milletine. Milliyetçilik duygusu ile ırkçılık dürtüsü arasındaki farkı, millet ile ümmet arasındaki bağı öğrenemiyor, ama kavga etmeyi biliyor. Tam da islam düşmanı emperyalist güçlerin istediği gibi! Değil mi?

*

İşte bu yüzden, “anlamı bozulan kelimeleri”, “içi boşaltılan kavramları” kendine sorun edinenlere, sorunu fark edenlere çok görev düşüyor. Sorunlara, herkes gücü ve imkânı ölçüsünde ilgi gösterse yeter. Böylece, miskinlik edip cehalete düşenler ve cehalet yüzünden ihanete hizmet edenler de azalır inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.