1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Çanakkale ve Osmanlı
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çanakkale ve Osmanlı

A+A-

Pazar günü akşamı Kanal 42 TV’de canlı yayınlanan İstikamet programında Mehmet Ali Kayacı’nın konuğu oldum. “Ekonomide Sosyal Öğütme” başlığı altında insan, ekonomi ve siyaset konuştuk. Konuştuklarımızdan fazlasını ise konuşamadık. Bir sonraki yazımda devam edeceğim bu konuya inşallah.

*

Önümüzdeki hafta Çanakkale Zaferini kutlayacağız ve şehitlerimizi anacağız. Bu vesile ile sınır ötesi harekâtında bulunan şanlı ordumuza muzafferiyet, tüm şehitlerimize rahmet, kalanlara da şehitlerin uğruna can verdiği değerlerimize sahip çıkma ve layık olma bilinci diliyorum.

*

Çanakkale Şehitliğine ilk gidişimde yaşadığım duyguları ifade edemem ama daha önce gidemediğim için çok üzüldüğümü ifade edebilirim. Bu duyguların ilham olduğu önerilerimi 19 yıldır tekrar ediyorum ve yine tekrar edeceğim yazımın sonunda. Henüz gitmeyenlere de hiç zaman kaybetmeden gitmelerini ısrarla tavsiye ediyorum.

*

Şehit haberleri gelince rahmet mesajları paylaşma yarışına girenlere şu soruyu sormak isterim; Şehitlerimizin uğruna can verdiği değerlerimizi ne kadar anlıyoruz, değerlerimize ne kadar sahip çıkıyoruz ve ne kadar layık oluyoruz?

*

Gönül ister ki yıllar geçtikçe yeni şeyler yazalım, yeni şeyler konuşalım, tekrarlar olmasın... Artık yollarımız çift, trenlerimiz hızlı, ihracatımız fazla… Eksik ve hatalarına rağmen siyasette ve ekonomide sağlanan istikrar umut veriyor… Ama insanî kalkınmışlık endeksinde doksanıncı sıralara düşmüşüz. Eğitim kalitesi gerilemiş, lise çağındaki çocuklarımızın matematik ve fen dallarındaki başarı sıralaması dünya sıralamasında ellinci sıralara inmiş… Anlamamız, anlayışımız gerilemiş, gerilemekte.

*

Toplumda okumayan, sorgulamayan, düşünmeyen kişiler çoğalıyor. Bunlar hikâyelerden dini, dizilerden tarihi öğreniyor. Bunlar bir cümle ile haini kahraman, kahramanı hain ilan ediveriyor. Anlayamadığı kişileri ve fikirleri dışlayan, ötekileştiren ve kinden beslenenler, bizleri okumaktan, düşünmekten, sorgulamaktan uzaklaştıran hain yalancıların tuzağına kolayca düşenler gittikçe artıyor.

*

Yüce dinimiz İslam’ı kendi emellerine alet etmekten korkmayan, din yerine hurafe anlatan, din ile demokrasiyi birbirine rakip gösterenler itibar görüyor. Tarihi bilmeyenlere, şehitlik makamını anlamayanlara, şehitlerine layık olamayanlara cumhuriyet de demokrasi zulümmüş gibi anlatılabilir kolayca. Cehaletin sonu ahmaklıktır ama ahmaklığın sonu yoktur.

*

Bir hayal kuralım; Fatih Sultan Mehmet Han, Çanakkale savaşı sırasında kalkıp cepheye gelmiş olsaydı ve gördükleri karşısında şöyle deseydi; …. Pazartesi günü devam edelim.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.