1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Çanakkale ve Türkiye
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çanakkale ve Türkiye

A+A-

Geçen Perşembe günü kaldığımız yerden devam. Bir hayal kuralım demiştik… Fatih Sultan Mehmet Han, Çanakkale savaşı sırasında kalkıp cepheye gelse ve gördükleri karşısında şöyle sorsaydı; 465 yıl önce dünyanın en büyük toplarını yapmış olan Osmanlının torunları, vatan savunması için gereken topu kendisi yapamamış da düşman bir ülkeden mi satın almış? Bu nasıl Osmanlıdır? Yetmemiş, bir de İslam Halifesinin Ordusuna Alman subaylarını komutan atamış! Bu nasıl halifeliktir?

*

Hayal bu ya, Fatih Sultan Mehmet Han kalkıp günümüze gelse ve sormaya devam etse… Osmanlı torunuyum diye övünen kişi sen cevap ver; Seyit Onbaşının insan gücü ile kalkmayacak top mermisini iman gücü ile kaldırdığı için övünüyorsun da o mermiyi bilmem kaç bin arşın uzaktaki hedefe atabilen topu yapamayan, benim zamanında düşmanımız olan haçlı bakiyesi bir ülkeden satın alan Osmanlı için niçin üzülmüyorsun? Tatlı hikâyeleri tarih zannedip dinliyorsun da niçin bilimde ve fende ilerlemiyorsun?

*

Aldığı kredileri ödeyemeyince girdiği krizden çıkamayan, topraklarını kaybeden hatta son döneminde ordusunu Alman subaylara emanet edip dünya savaşının sonunda yıkılan Osmanlı ile övünüyorsun da bu yıkıntı içinden çıkan Türkiye Cumhuriyetine niçin sahip çıkmıyorsun? Yeni kurulan devletin, Cumhuriyetin eksikleri, kusurları varsa düzelt, niçin yıkmaya çalışıyorsun. Farkında mısın, sen aslında kime hizmet ediyorsun?

*

Bu sorulara cevap vermeyi kolaylaştıracağına ve uğruna şehit olunan değerlerimize sahip çıkan insanlardan olmamıza yardımcı olacağına inandığım şu önerilerimi tekrarlamak istiyorum;

*

1- Millî Eğitim Bakanlığı, Çanakkale Şehitlik ziyaretlerini en azından lise müfredatına eklemelidir ki; çocuklarımız millet olmanın, birlik olmanın, ümmet olmanın, dostun, düşmanın, savaşın, yaşamın, ölümün, şehidin, gazinin, egemenliğin, bağımsızlığın ne olduğunu hissederek anlasınlar.

*

Son yıllarda Çanakkale Şehitliğine geziler düzenleyen okullar ve kurumlar beni ziyadesiyle sevindirmekle beraber, yeterli değildir ve olması gereken; Çanakkale Şehitlikleri ziyaretinin Millî Eğitim müfredatına alınmasıdır.

*

2- Her seçimden sonra milletvekillerimiz, yemin törenlerini Çanakkale Şehitliğinde yapmalılar ki bu ulvî göreve başlamadan önce kime hizmet etmeleri gerektiği bir daha düşünme fırsatı bulsunlar.

*

3- Maaşları, içinde tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı bulunan vergilerden ödenmek üzere devlet kadrolarında işe alınan işçi, memur, amir, bürokratlar ve özellikle öğretmenler ile polisler yemin törenlerini Çanakkale Şehitliğinde yapsınlar.

*

Sorular cevap buldukça, yalanlara kananlar ile sorunlara sebep olanlar azalacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.