Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çanakkale Zaferi

A+A-

Çanakkale geçilseydi Rus Çarlığı 1. Dünya Savaşından çekilmezdi. Çanakkale’den Rusya’ya destek geçmeyince Çarlık savaştan çekilmek zorunda kaldı ve bir düşman eksildi. Hatta 1917 Bolşevik devrimi sonrasında Ruslar emperyalizmin karşısına geçerek bize destek verdi. Bu hali ile Çanakkale Zaferi bizim için olduğu kadar dünya tarihi için de büyük bir dönüm anıdır.

*

Kendi coğrafyasını ve çağını aşan bir zaferdir Çanakkale Zaferi, emperyalizme karşı kazanılan ve haçlı emperyalistleri durduran ilk zafer olması sebebi ile de ayrıca önemlidir. Bu yüzden, façası bozulan emperyalistlerin Çanakkale Zaferi’ni küçük gösteren yalanlar üretmeleri ve yaymaları normalidir. Normal olmayan zafer kazananların torunlarının zafer aleyhtarı bu yalanlara kanmasıdır.

*

Kimisi Çanakkale’de o kadar (250 bin) şehit verilmedi oradaki şehitlikler semboliktir yalanını haince yayıyor. Kimisi, Çanakkale bir Türk zaferi değildir, birçok farklı coğrafyadan gelen askerler de orada yatıyor gibi doğru bir bilgiler ile Türk gençliğini kalleşçe yanlış yollara saptırıyor.

*

Her şeyden önce Osmanlı, düşman tarafından bir Türk Devleti olarak görülür ve Osmanlının Birinci Dünya Savaşı’na girdiği haberini İngiliz gazeteleri Türkler ile savaştayız diyerek vermiştir. Batılı ülkeler Osmanlıdan bahsederken askeri Türk, bürokratı karışık bir devletten bahsettiğini bilir. Bu farkı fark etmezsek tarihi içerden çarpıtanların (TİÇ) bizleri doğru bilgiler ile yanlış yola saptırmasına engel olamayız. Bugünkü Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışından gelenleri örnek gösterip zaferi sulandırmak isteyenlere Erbil, Halep, Tebriz gibi şehirlerin Türkistan ilinde olduğunu da söyleyebilmeliyiz. Irak Kürdistanı’na başkenti yapılan Erbil’in de bir Türkmen şehri olduğunu ve planlı göçler ile Erbil’in bir Kürt şehri haline getirildiğini hatırlatmalıyız. Arapların ve güneyde kalan Kürtlerin emperyalizme teslim oluşunu görerek Osmanlı coğrafyasındaki yıkımdan sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız olarak çıkışına saygı beklediğimizi ifade edebilmeliyiz. Bu saygı duyulacak başarıyı düşman yalanları ile çiğneme hatasına engel olmalıyız.

*

TİÇ’ler nice yalanları yayarken ve doğru bilgileri de çarptırarak anlatırken, dini içerden çarpıtanlar (DİÇ) boş mu duracak? Çanakkale Zaferi’nin Türkler kazanmadı, Atatürk ise o zaman 200 subaydan sadece bir tanesi idi… Çanakkale Zaferi’ni, yeşil sarıklılar ve melekler kazandı… Hatta Peygamber Efendimiz (SAV) sahabe ile birlikte yardıma geldi, savaştı. Çanakkale Zaferi’ni onlar kazandı, Atatürk’ün bir başarısını olmadı… Bu anlatılar da DİÇ’lerin ağzında.

*

Ne kadar onur verici meleklerin ve Peygamber Efendimizin, sahabenin son haçlı seferine karşı bize yardıma gelmesi değil mi? İyi de onlar yardıma geldiyse ve onların yardımı ile bir zafer kazanıldıysa bu zafer Mustafa Kemal’i ünlendirdi… Meleklerin, peygamber efendimizin, sahabenin, yeşil sarıklıların yardımı ile Mustafa Kemal, muzaffer oldu, kurtarıcı oldu, Atatürk oldu… Allahü ekber!

*

Hainler ve cahiller bunu da anlar inşallah ve Osmanlıcı maskesi takarak veya Müslüman gibi konuşarak Atatürk’e sövmeyi bırakırlar… Çünkü bu milletin basireti ve feraset elbet uyanacaktır.

*

Ey Çanakkale Zaferi ile onurlanan kardeşim, şunu iyi anla; sen kendi milliyetini inkar ettikçe, kendi milliyetçiliğini ayaklar altına aldıkça ancak düşmanın işini kolaylaştırırsın. Kendi milliyetçiliğine küsenler başka milletlerin ırkçı emellerine hizmetçi oluyorlar görmezden gelme. Görüneni, gösterileni, anlatılanı bırak işin aslını, ardını esasını anlamaya çalış artık. Şehitlerin bıraktığı mirasa layık olmaya çalış..! Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.