1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Canan Uykuda Ama Millet Uyanacak
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Canan Uykuda Ama Millet Uyanacak

A+A-

Uyuduğunu, uyutulduğunu fark etmeyenler nasıl uyanır? Görüntünün bazen yanında bazen arkasında duran işin aslını, esasını yani işin özünü fark etmeden konuşan, anlamadıkları veya yanlış anladıkları şeyleri anlatanlar ne anlatırlar? Bunları dinlemenin sonuçları ne olur?

*

Türk Dünyası müzik araştırmacısı, düşünür ozan ve ses sanatçısı Sayın Bünyamin Aksungur’un esaret altındaki Türk yurtlarından getirdiği “Canan Uykuda” şarkısında geçen Canan’ı bir kadın adı zannedenler uykuda olduklarının fark edebilir mi? Sadece görüneni gören ama görünenin arkasında duranı düşünemeyenler uyanır mı?

*

Allah tüm mahlukatı düşünme kabiliyeti ile yaratmıştır, hayvanların kimisi az kimisi çok düşünebilirler ama bunca mahlukat arasında insan özeldir. Çünkü insan düşüncesi üzerinde de düşünebilir. Hayvanlar tek aşamalı düşünebilirken insan çok aşamalı düşünebilir. İşte insanı hayvandan ayıran bu kabiliyeti, onu düşüncesi üzerinde düşünebilme seviyesine bağlı olarak eşref-i mahlukat seviyesinde de yükseltir.

*

Düşünmek için bilgi gerekir, bilgi ise sözcükler ile taşınır. Bilgi ile düşünen beyin soru üretir, fikir üretir ama bilgi olmayan zan ile, yanlış anlama, ön yargı ve ön kabuller ile düşünen beyin sorun üretir, fikir olmayan boş laf üretir. Uyanması istenen bir milletin öncelikle sağlıklı düşünmesi gerekir. Bunun için de bilgiyi taşıyan küçük sözcüklerin anlamları üzerinde durmayı öğrenmesi gerekir.

*

Çünkü anlamak ve anlaşmak bir mucizedir. Yedi bin kilometre uzakta esaret altındaki kardeşinin milletin uykuda olmasını “Canan Uykuda” diyerek serzeniş ile bir çözüm bir yardım arama çabasını Canan adlı bir kadının uykusundan bahseden bir şarkı gibi dinleyen soydaşı, uyanmaya yardım edemez zira kendisi daha derin bir uykudadır! Bunlar İstiklal Marşımızı da anlamamış demektir…

*

Sadece görüneni görmek herkesin harcıdır. Görüntünün arkasındaki işin aslını görmeye çalışmak ise insan olma seviyesini yükseltme çabasıdır. Millet, alelade insanların değil gelişmiş insanların kurup sürdüreceği bir yapıdır. Ümmeti kurmak için insan olarak daha da gelişmek gerekir. Gelişmek ise ancak iletişim ile olur ve bunun için de düşüncenin gelişmesi gerekir.

*

Allah’ın Kuran’da bahsettiği, mealen “…kulakları var duymaz gözleri var görmez, onlar hayvanlardan daha aşağı seviyededir…” diye tanımladığı insan tipi, takip ettikleri kişinin kendilerini meraya mı yoksa mezbahaya mı götürdüğünü sorgulamayan hayvanlar gibidir.

*

Milletin uyanması için bireylerin sorgulamaya başlaması ve şekillere, gösterilene takılıp kalmak yerine işin aslını, esasını ve özünü anlamaya çalışması gerekmektedir.

*

Düşünen sorgulayan zihin uyanır.  Gerçeklerden korkup, rüyadaki kolaylıkları tercih edenlere sözümüz yoktur, olanlara iyi uykular.  Allah’ın selamı işin aslını ve gerçekleri anlamak için çalışanlar üzerine olsun…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.