1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Canan Uykuda, Uyanır mı?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Canan Uykuda, Uyanır mı?

A+A-

Kaldığım yerden devam ediyorum; Canan niçin uykudadır? Kimdir bu uykudaki Canan? Uyanır mı uyanmaz mı konusundan önce kim olduğuna bir bakalım.

*

“Canan Uykuda”, geçen  Cumartesi akşamı Ahde Vefa Turan Birliği Derneği’nin düzenlediği “Türk Dünyasından Esintiler” programının konuğu olan düşünür, ozan Sayın Bünyamin Aksungur’un CD’sine adını veren şarkıdır. Uğruna şarkı yazılan bir Canan var ortada yani, onu tanımaya çalışalım.

*
İstiklal Marşımızı hatırlayın, orada da geçiyor; …Canı, cananı, bütün varımı alsın da Huda / Etmesin tek beni vatanımdan dünyada cüda…
*
Can, canımız da Canan kim? Canan burada “sevdiklerimiz” oluyor ama öyle böyle değil, uğruna canımızı verecek kadar sevdiklerimiz… Bu kadar basit mi? Duruma bağlı! Eğer yurdunu kaybetmene sebep olacak bir işgal ile karşı karşıya kalma durumundaysan bu Canan halkımız, milletimiz oluyor. İstiklal Marşının yazıldığı dönemi ve şartları hayal etmeyi deneyiniz… O zamanın ruh hali ile Canan milletimiz olurken şimdi unutmuşuz… Hatta “millet olabilme” meziyetini önemsiz görür bile olmuşuz.  

*
Bize Türk dünyasından esintiler getiren Aksungur Hocanın “Canan  Uykuda” şarkısını getirdiği esaret altındaki Türk yurtlarını ve o esaret altındaki Türk kardeşlerimizin ruh halini düşünün bir de…. Onlar henüz bizim gibi özgürlüklerine kavuşamamışlar… İşte onlar işgal altındaki yurtlarında milletin kıymetini öyle anlamışlar ki hala “Canan” demeye devam ediyorlar.
*
Değerini bilenler için millet, canandır! Bilmeyenler için millet nedir ki? Nedir ki millet, ne önemi vardır? Bakınız ;

 1- Ölünce kabirde melekler sana milletini mi soracaklar sanki? Boşver milleti filan… Hangi milletten olduğunun ne önemi var!

 2- Ölünce kabirde melekler sana miletini sorduklarında İbrahim’in milletindenim diyeceksin haaa ona göre?
*
Bu iki bilgi biribiri ile çelişiyor olsa da, içinde geçen millet ve ümmet kavramları anlam olarak birbirini eziyor olsa da bize dini eğitim verenlerin sürekli tekrarladığı bir bilgidir. Aslında bu hali ile bilgi değildir, malumattır. Yani üzerinde düşünülmeyen ve öyle olduğu kabul edilen bir zandır. Zannın ise çoğu günahtır… Bilgi üzerinde düşünülen, tartışılan ve öğrenilen bir şeydir, malumat ise öylece kabul edilen, kanılan şeydir. Allah’ın bize gönderdiği bilgileri, malumata çevirerek anlatanların bizi kolayca kandırmaları bu yüzdendir.
*
Şimdi Canan kimdir anladıysak, Canan niçin uykudadır? Bunu anlamaya çalışabiliriz?… Sözcükler küçüktür ama büyük anlamlar taşır ve zihinlerimizi programlar demiştim. Sözcüklerin yanlış kullanımı uyutur, uyuşturur! Anlamına uygun ve doğru kullanılan sözcükler ise uyandırır…Ve bunun için düşünmek gerekir!. Oysa bizi anlattıkları malumatı olduğu gibi kabul ettirmeye çalışanlar düşünmeyi neredeyse yasaklamıştır? Oysa Allah’ın Kuran-ı Kerim’de en çok tekrar ettiği emirdir “düşünmek”…
*
Düşünmeyen beyin uyuşur, uyur… Peki nasıl uyanır? Uyanır mı? Bu konuya gelelim. Gelelim ama yerim dar.. Sonraki yazımda buna değineceğim inşallah. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum