1. YAZARLAR

  2. Mehmet Ali Eskipostalcı

  3. Canımız Kime Emanet?
Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Canımız Kime Emanet?

A+A-

Üniversitelerin açılmasıyla birlikte onbinlerce öğrenci Konya’ya geldi. Özellikle Selçuk Üniversitesi, sahip olduğu öğrencilerle bu konuda lokomotif görevi üstleniyor. Selçuk Üniversitesi öğrencilerinin bir kısmı Bosna Hersek Mahallesi’nde ikamet ederken, büyük bir kısmı da kampusa şehir merkezinden tramvay vasıtasıyla gidip geliyor. Durum böyle olunca antika tramvaylarımızda normalin üstünde bir yoğunluk yaşanıyor. Yüzlerce kişinin tek bir tramvaya binmesi, bir saatlik uzunca bir yolculukla birleşince adeta bir işkenceye dönüşüyor. Bu konu ile ilgili yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum. Geçtiğimiz Cuma günü Selçuk Üniversitesi’ne gitmek üzere saat 15.00 surlarında Zafer Meydanı’ndan tramvaya bindim. Zafer, Alaeddin, Kültür Park durakları derken tramvay bir anda genç yaşlı insanlarla doldu. Belediye durağından binen bir çift de iki çocuğuyla birlikte kalabalığın arasında kendine yer buldu. Genç öğrencilerin yer vermesiyle birlikte kadın çocuğunun birini kucağına alarak yanıma oturdu. Tahminime göre çocuklar 3-4 yaşlarındaydı. İkisinin kucağında da babalarının yeni aldığı, daha kutuları bile açılmamış oyuncaklar vardı. Çocuklardan biriyle kısa süre göz göze geldik ve birbirimize gülümsedik. 
***
Bu sırada yarım saat geçmiş olmalı tramvay otogar durağına yaklaştı. Genç çift iki çocuğunu da alarak tramvaydan inmek için hazırlandı. Kapıların açılmasıyla birlikte genç çift kalabalığın arasından binbir güçlükle geçerek tramvaydan inmek istedi. İşte ne olduysa o sırada oldu. Baba bir çocuğuyla birlikte tramvaydan inerken tramvay sürücüsü kapıları kapatıp harekete geçti. O anda tramvayda kulakları çınlatırcasına ardı arkasına çığlıklar koptu. Baba kapıya sıkışan kolunu son anda kurtarsa da içeride küçük çocuklardan biri kalmıştı. Kapının önünde bekleyen lise öğrencilerin bir anlık hamlesiyle küçük çocuk da kolundan içeriye çekildi ve hareket eden tramvaydan düşmekten son anda kurtarıldı. Bu arada tramvaydaki çığlıkların şiddeti giderek arttı ama nedense tramvay sürücüsü hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam ediyordu. Yolcuların büyük bir kısmı tramvayın durmaması üzerine öne doğru yürüyüşe geçti. Fakat tramvay sürücüsü bir sonraki durağa kadar umursamazca yoluna devam etti. Neyse ki vatandaşların da müdahalesiyle olay kazasız belasız atlatıldı. Fakat tam tersi de olabilirdi. Dikkatsiz ve sorumsuz sürücünün yüzünden adamın kolu kapıda sıkışık kalabilir, küçük çocuk hareket halindeki tramvaydan düşebilir, daha kötüsü tramvayın altında bile kalabilirdi. Bir anlık dikkatsizlik geri dönüşü olmayan bir faciayla sonuçlanabilirdi.
***
Geçtiğimiz aylarda eğitimden geçirilen kişilerin tramvay sürücüsü olarak göreve alındığını duymuştum. Ama son yaşadığım bu olaya göre ne yazık ki bu arkadaşlar yeterince eğitime tabi tutulmadıklarını düşünüyorum. Biraz önce de bahsettiğim gibi her gün binlerce insan bu tramvaylara binip iniyor. Sadece tramvay sürücülerinin değil, toplu ulaşımda otobüs ve dolmuş şoförlerin de bu konuda biraz daha hassas olması gerektiği kanaatindeyim. Bütün sürücüleri aynı kefeye koymasak da toplu ulaşımda bu tür sıkıntıların yaşandığı su götürmez bir gerçek. Böylesine yaşanan olayların bir daha tekrarlanmaması için o günkü gibi yolcuların indiğini görmeyen ve yolcuların sesli uyarılarını duymayan başka arkadaşlarımız varsa gerekirse derhal görevlerine son verilmesi gerekir. Çünkü vatandaşın can güvenliği her şeyden önemlidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.