1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ‘Çare cumhuriyetimizdir’
‘Çare cumhuriyetimizdir’

‘Çare cumhuriyetimizdir’

‘Çare cumhuriyetimizdir’

A+A-

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle açıklama yapan CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, “Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Bilhassa kimsesizlerin kimsesi' olarak nitelendirdiği cumhuriyetimiz, hakkı, hukuku ve adaleti temel alan bir ruhla kuruldu” ifadelerini kullandı.

 

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında, ülkede yaşanan sorunların Cumhuriyete bağımlılıkla aşılabileceğini söyledi. Bektaş, “Milli egemenliğin ifadesi olan Cumhuriyetimiz ve kazanımları sayesinde günümüzde ülkemizde yaşanılan temel problemler, tüm gençlerimizin diğer vatandaşlarımızla birlikte, demokratik laik ve sosyal hukuk devleti ilkesine duyduğumuz bağımlılıkla aşılacak. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Bilhassa kimsesizlerin kimsesi' olarak nitelendirdiği Cumhuriyetimiz, hakkı, hukuku ve adaleti temel alan bir ruhla kuruldu. Bu ruhun temelinde, hür yaşama kararlılığımızın, zincirlenemeyecek olan irademizin ifadesi olan ulusal Kurtuluş Savaşımız var. 29 Ekim 1923’te kurulan Cumhuriyetimizin koruyucusu ise, Atatürk’ün hiçbir ayrıma, ötekileştirmeye tabi tutulmaksızın yetiştirilmesini istediği fikri, vicdanı ve irfanı hür gençlerimiz olacak. Müslüman ülkelerin örnek aldığı bir çağdaşlaşma yolculuğuna sahipsek, Batı medeniyetinin hayranlıkla izlediği bir ülke olduysak, cumhuriyetimiz sayesinde. Sorunların çoğaldığı ülkemizde yaşadığımız bu günlerde umutsuz değiliz. Cumhuriyetimiz, yaşadığımız tüm kriz ve sorunların da çaresi olacak” dedi.

Daima koruyacağız

Eğitim İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yıldönümüyle ilgili kutlama mesajı yayımladı. Cumhuriyetin korunup kollanması ve sonsuza kadar yaşatılmasının her Türk vatandaşının görevi olduğunu ifade eden Yiğit, “Ulusumuz, Atatürk'ün önderliğinde dünya tarihinde eşine ender rastlanır büyük bir destan yazarak, tüm zorluklara göğüs germesini bildi, en değerli varlığımız Cumhuriyeti kurdu. Cumhuriyet'le birlikte hanedan egemenliği yerine halk egemenliği, teokrasinin yerine laiklik, dikta rejimi yerine de demokrasi uygulamaya konuldu, egemenlik kayıtsız koşulsuz Türk Ulusu'na verildi.

Atatürk'ün izinden yürümeye, Cumhuriyet'i yaşatmaya ant içmiş, ilke ve devrimlerini, çağdaş yaşamı gönülden benimsemiş, Cumhuriyet'in sağladığı kazanımların bilincinde olan eğitim neferleri olarak, Atatürk'ün Cumhuriyet'le yaktığı aydınlanma ışığını söndürmeden taşıyacak, demokratik laik Cumhuriyetimizi sonsuza kadar koruyacağız” diye konuştu. (Konya’nın Sesi)

Atatürk’ün izindeyiz

Yöntem Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi-Türkçe Öğretmeni Özgür Pazarcı, Cumhuriyet yönetiminin Türk Milleti’ne bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değer olduğunu kaydetti. Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yıl dönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımlayan Pazarcı şunları söyledi: “19 Mayıs 1919'da Atatürk'ün Samsun'a çıkarak Milli Mücadele'yi başlatıp 29 Ekim 1923 tarihinde de ‘Türk Milletinin karakterine ve âdetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, vazgeçilmez bir değer. Cumhuriyet'te egemenlik kayıtsız şartsız milletin. Atatürk'ün hedef olarak gösterdiği çağdaş uygar ülke olma yolunda laik, demokratik Cumhuriyet rejimi ile kat ettiğimiz mesafe küçümsenecek gibi değil. Cumhuriyet bize ulus olma, dünya milletlerinin onurlu bir üyesi olma bilincini kazandırdı” 

Üzerimize düşeni yapacağız

 

Demokrasi ve Atılım (Deva) Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca, Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yıldönümüyle ilgili yayımladığı kutlama mesajında, Cumhuriyet'in kurulduğundan bu yana olduğu gibi bundan sonra da Türk Milleti tarafından büyük bir özenle sonsuza kadar korunacağını ve gelecek nesillere de bozulmadan teslim edileceğini ifade etti. Karaca, “Cumhuriyet rejimini yücelten en önemli değerlerden biri, katılımcılık. Bu bağlamda partimiz Deva Partisi, Atatürk'ün emanet ettiği bu rejimin korunması, katılımcı demokrasinin geliştirilmesi için üzerine düşeni yapacak. Türkiye Cumhuriyeti'nin muasır medeniyetler seviyesine çıkabilmesi ve dünya lideri bir ülke olması için siyasal, sosyal ve ekonomi alanlarında hazırlıklı olan Deva Partisi olarak, birliğimizin korunması için, içimizdeki vatan sevgisinden başka hiçbir şeye ihtiyaç duymamaktayız. Bu sevgi, vatanımızı daha aydınlık günlere taşıyacak” dedi. (Konya’nın Sesi)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.