1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkçı

  3. Cehalet ve Cesaret
Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cehalet ve Cesaret

A+A-

Geçen hafta cehalet konusuna değinmiştim, “feraset” ile birlikte… Ve cahilde feraset aranmayacağını, feraset sahibi kişinin cahil olmayacağını, asıl cehaletin cahilde feraset aramak olduğunu ifade etmeye çalışmıştım.

*

Cehalet konusuna bir de “cesaret” eşliğinde değinmek istiyorum. Cesaret de feraset gibi yoğun anlamlı bir kelime hatta sihirli bir kelime çünkü “esaret” kelimesi önüne gelen küçücük bir “c” harfi ile onursuzluktan onurun zirvesine çıkıveriyor... Peki neyi ifade ediyor bu “c” harfi? Cehd mi yoksa cehl mi?

*

Cehlde yani cahilde cesaret olur! Ama bu cesaret kurtaran değil batıran bir cesaret olabilir. Cahilin cesareti esaretten kurtarmak yerine esir eden veya esir almak isteyenlere “hizmet” eden bir cesaret olabilir. Feraset yani anlama ve sezgi olmadan yapılan işler, beklenen sonuçların tersini doğurabilir.

*

Bu “c” harfi cehd kelimesini temsil ediyor desek, yani çaba, gayret, azim. Cahilde “cehd” yoktur çünkü cahil tembeldir, tembel olduğu için feraset geliştirememiştir zaten. Bu yüzden cahil kişi cehd kökünden gelen cihat kelimesinin özü olan çabayı, gayreti, azmi anlamak yerine savaşı anlar ve öldürmeyi cihat zanneder. Cahil, Allah’ın Kuran-ı Kerim’de “zannın çoğu günahtır, zandan uzak durun” dediğini de bilmediği için zan ile karar verir, işin aslını anlamaya çalışmaz. Görünene, şekle kanar.

*

Sorun da burada başlıyor zaten, cahil kişi bildiğini zannetiği şeyler ile yetinir, yeteri kadar bilmediğini anlamaz, yeni bilgiler öğrenmek için de çaba sarf etmez. Bildiği kadarını da doğru kullanamaz çünkü bilmek ve düşünmek ancak “bilinç” ile anlam kazanır ve insanı doğru yola iletir. Bu sebeple cahiller sık sık “doğru bilgi ile yanlış yola” saparlar veya saptırılırlar.

*

Bilmediğini öğrenen insanlar öğrendikçe bilgilerinin ne kadar az olduğunu anlamaya başlar, bunu anladıkça ve cehaletten uzaklaştıkça cesaretleri azalır… Cahil insan böyle bir şeyi fark ettiği zaman rahatsız olur ve yeni bilgiler öğrenmekten korkar, doğru zannettiği bilgilerin yanlış çıkması ile yüzleşemez çünkü özünde korkaktır ama içinde bulunduğu ve cesaretine dayanak yaptığı kalabalıklarda cesur görünmek zorundadır. Cahil ne kadar kişilik sahibi olabilir, ölçemeyiz ve cahilin cesur görünerek bir çok eksik yönünü kapatmaya çalıştığını biliriz.

*

Doğru zannettiği bilgileri yeniden sorgulayarak, bilgi dağarcığındaki yanlış bilgileri temizleyen insanlar, zamanla öğrendiği doğru bilgiler ile gerçeği daha iyi anlamaya başlar ve bu seviyeden sonra cesareti ile öz güveni tekrar yükselir.

*

Bir cahile doğru ile yanlış arasındaki farkı anlatamazken, doğru ile gerçek arasındaki bağı nasıl anlatabiliriz? Allah’ım aramızdaki cahiller yüzünden bizleri cezalandırma. Amin… Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.