1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkçı

  3. Çelişki Her yerde
Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çelişki Her yerde

A+A-

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin, Cumhurbaşkanlığı makamındaki Cumhur ifadesini kaldırmak için kurulan siyasi koalisyonun adı Cumhur İttifakı.

*

İslam ekonomisi, krizden çıkmanın anahtarıdır diyen kişi ile ekonomist olmayan bir siyasetçiyi, kamu bankasının yönetimine atayan kişi aynı kişi.

*

Ümmetçilik hatırına milliyetçiliği ayaklar altına alan ve sırtını dayadığı ümmetçi(!) yandaştan ihanet darbesi yiyen siyasi yapının elinden tutan, canını kurtaran milliyetçi siyasi yapı.

*

Son cümlede aynı anda iki tane çelişki var; Birincisi, ümmetçilik adına milliyetçilik ayaklar altına alınır mı? Duvarları yıkan kişi ümmetçilik çatısını kurabilir mi? Burası çok önemli. Duvarlar yoksa, çatı neyin üzerine kurulur? Kurulmaz! O halde ümmetçiyim diyen kişi milliyetçilikten ne ister?.

*

İkincisi, milliyetçiliği ayaklar altına alan bir siyasi görüşün iktidarını milliyetçiler niçin destekler? Burası daha önemli.

*

Milliyetçilikte siyasi görüşün veya siyasetçinin önemi, devletin bekasından sonra gelir. Milliyetçi siyasi görüş, merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun da söylediği gibi, siyaset için fırıldaklık etmez. Fırıldak siyasetine de ayak uyduramaz.

*

Milliyetçi görüşe göre devletin geleceği aceleye gelmez, fırıldaklık edenlerin, kırbaç vuran bir el olmayınca duracağı da bilinir. Önemli olan duruncaya kadar bir yerlere zarar vermemesidir. Milliyetçi yapı, fırıldak ile değil fırıldağa sarılan ipi tutan veya fırıldağın dönüşünü devam ettiren kırbacı vuran eli bulmayı düşünür.

*

Düşünür deyince aklıma ne geldi bakın; Hani şu, milliyetçiliği ayaklar altına alanlar var ya, ümmetçilik adına milliyetçiliği ayaklar altına alırken, “İslama göre milliyetçilik günahtır” yalanını yayanlara kananlar, acaba hiç düşünür mü, bu milliyetçilik niçin günah olsun? diye. Hiç düşünür mü “asabiyet yapan bizden değildir” hadis-i şerifini “milliyetçilik yapan bizden değildir” diye çarpıtarak tercüme edenler kimlerdir, niyetleri nedir? Ümmet çatısını yükseltecek duvarları yıkmak olmasın?

*

Ümmet ile millet arasındaki farkı ve bağ üzerine düşünürler mi peki? Düşünseler şöyle bir sonuca varabilirler belki, İslam’a göre olsa olsa ırkçılık günah olur… Evet ırkçılık, milliyetçilik değil! Peki ırkçılık ile milliyetçilik niçin birbirine karıştırılır? Bunu da düşünün ve o hadis-i şerifi hatırlayın bakalım yaptığınız particilik, yandaşlık, cemaatçilik, adam kayırma ve bizdencilik ırkçılığın hangi şubeleridir?

*

Düşünmeksizin milliyetçiliği ayaklar altına alanlar, içine düştükleri ırkçılık bataklığında boğuluyorlar ve kendilerine can simidi veren, el uzatan milliyetçiliğin günah olduğunu konuşuyorlar hala.

*

Düşünerek anlamak yerine düşüncesizce kanmaya devam ettikçe daha ne çelişkilere düşeriz. Çelişki deyip geçmeyin, düşüncesizlikten daha boğucudur. Yanlış anlaşılan bir sözcük üzerine kurulan tüm düşünceler de yanlış olur ve yanlış yayıldıkça tüm zihinleri boğar. Kanmayı bırakın, nefes almayı ve böyle boğucu yanlışları yayanlar karşısından nefesinizi yönetmeyi öğrenin. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.