1. YAZARLAR

  2. Sezen Talip Demir

  3. Cennet İlçe Beyşehir
Sezen Talip Demir

Sezen Talip Demir

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cennet İlçe Beyşehir

A+A-

Havalar ısındıkça evde oturmak yerine dağ bayır gezmek istiyor insan. Bir de gezeceği yere daha önceden hiç gitmemişse daha cazip geliyor doğa ile iç içe olmak. İşte bu yazımızda hayatında ilk kez gidecekler için Konya’nın incisi Beyşehir’i tanıtacağız. Eşsiz güzellikteki gölü, dünyaca ünlü mağaraları, tarihi eserleri ile ülkemizin cennet köşelerindendir Beyşehir.

Konya merkeze 90 kilometre uzaklıkta olan ve Konya merkeze göre güney batıda yer alan Beyşehir’de ilk olarak tavsiye edeceğim yer şüphesiz ki Beyşehir Gölü. Milli Park alanı olan Beyşehir Gölü kaynağını yer altı sularından ve Toroslar'dan akan yağmur suları oluşturur. Ülkemizin en büyük 3. tatlı su gölüdür. Göl üzerinde irili ufaklı 33 adet ada bulunur. Bu adaların önemlileri Mana Adası, İğneli Ada, Hacı Akif Adası, Kızıl Ada, Çeçen Adası, Orta Ada, Eşek Adası, Höyük Adası ve Kül Adası'dır. Göldeki tüm adalara ulaşım mümkündür.

Beyşehir Gölü kıyılarında ve adalarda görülmeye değer doğal güzellikler ile kumsallar yer alır. Göl çevresindeki en iyi plaj Karaburun’dur.

***

Beyşehir Gölü’nün yanı sıra ilçede 100’den fazla mağara var. Coğrafi yapısı ve yeraltı su kaynakları açısından oldukça zengin ve ilginç bir yapıya sahip olan ilçede görülmeye değer birçok mağara vardır. Bu mağaraların başlıcaları şunlardır: Pınargözü Mağarası, Körükini Mağarası, Dibekdüdedi Mağarası, Değirmenini Mağarası, Balatini Mağarası, Çobanini Mağarası, Damlaini Mağarası, Köyini Mağarası, Güvercini Mağarası, Adaini Mağarası.

Pınargözü ve Körükini mağaraları Beyşehir'deki en önemli iki mağaradır. Her iki mağara da dünyanın en büyük mağaraları arasında yer alır ve her yıl binlerce turist ziyaret eder.

***

Beyşehir, köklü bir geçmişse sahip olması nedeniyle adeta bir açık hava müzesi görevi görür. İlçede görülebilecek birçok tarihi eser ve kalıntı bulunmaktadır. Gündoğdu ve Kıstıfan Höyükleri, Hitit Çeşme Anıtı ve Hitit Tanrı Heykelleri, Erekilit Kibele Tapınağı, Heraklis Lahdi, Akburun Köyü Küp Mezar Anıtları, Manastır Kara Saz Yerleşimi, Lukyanus Abide ve Kitabesi, Kubad-Abad Sarayı, Eşrefoğlu Camii ve Türbesi, Bayındır Camii, Köşk Camii, Kıreli Camii, Çifte Hamam, Kale Kapısı ve Bezzazlar Hanı bunlardan bazılarıdır.

Beyşehir Gölü çevresinde pek çok mesire yeri de bulunmakta. Afşar, İskender, Kosti, Yakamanastır ve Göl Çayı boyu bunlardan başlıcaları. Bunların yanı sıra göldeki adaların birçoğunda eşsiz güzellikte piknik alanları yer alır. Yeşildağ Çamurluğu kaplıcası ilçenin en ünlü kaplıcasıdır. Bunun yanı sıra Konya Beyşehir yakınlarındaki Çavuş ve Köşk Hamamı kaplıcaları da görülmeye değer yerlerden. İyi gezmeler…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.