1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Cepheler Netleşiyor
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cepheler Netleşiyor

A+A-

Dünya, çıplak gözle görülemeyecek, sonu büyük dönüşüm ve değişimler getirecek bir senaryo üzerinden yol alıyor. Filmin platosu da Türkiye ve çevresi.. Dünyanın en büyük terör destekçisi Amerika Devleti yaklaşık iki hafta önce donanmasına ait taşıyıcı taarruz grubu Dwight D. Eisenhower adlı uçak gemisiyle Akdeniz'de Yunanistan Donanmasına bağlı unsurlarla birlikte tatbikata katıldı. Amerikan Dışişleri Bakanı Blinken tatbikatla eş zamanlı olarak “Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki eylemlerinden kaygı duyuyoruz” diye bir açıklama yaptı. Yine aynı günlerde Amerika Donanmasından “Tatbikatın Yunan Genelkurmay Başkanlığı HNDGS ile ABD makamları tarafından planlanıp ortak koordine edildiği, amacın ise NATO operasyonel ve taktik prosedürlerini kullanarak ortak yetenekleri geliştirmek olduğu” ifade edilen bir açıklama yapıldı. “Yunanistan'ın bölgesel barış ve istikrara bağlılık gösteren hayati öneme sahip bir NATO müttefiki olduğu” vurgulanan açıklamada, Amerika’nın Yunanistan'ı Doğu Akdeniz bölgesinde istikrarın dayanağı olarak gördüğüne dikkat çekilmesi de önemli bir ayrıntıydı. Ardından Amerikan uydusu Suudi Arabistan jetleriyle Yunanistan-Amerikan ortak tatbikatına katılarak Lawrence’in çizdiği rotadan sapmadığını ortaya koydu.

Doğu Akdeniz’de gerilimin tırmandığı 2020 yazında da Birleşik Arap Emirlikleri’nin Girit’teki Suda Üssü'ne savaş uçakları göndererek Yunanistan’ın yanında durduğunu harlamakta yarar var. 15 Temmuz darbe görünümlü işgal girişiminden bu yana savaş üssü gibi donatılan Girit Adası kirli planların merkezi olarak görünüyor.

Yunanistan bugünlerde ayrıca Türk SİHA'larına karşı Ege Denizi'ndeki İskiri Adası'na drone üssü kurmakla meşgul. Üste İsrail'den üç yıllığına kiralanan HERON’lar görev yapacak. Yunanistan, donanmasını modernize edebilmek için Fransa ile pazarlıklarını sürdürürken Almanya, Amerika, İspanya, Hollanda ve İngiltere’de Yunan donanması için teklifler verdi. Konkordato ilan edecek kadar ekonomik buhranda olmasına rağmen Yunan hükümeti bunca savaş emtiasına parayı nedenden buluyor dersiniz?

Yunanistan-Amerikan elbirliği ve kısmı Arap desteğiyle sürdürülen tatbikatın, Türkiye’ye gözdağı amacı taşıdığı her şekilde ayan beyan ortadadır.

***

Peş peşe nawtex ilan ederek Doğu Akdeniz’de uzun süre tatbikat yapan Türkiye’de bu gelişmelerin akabinde Katar ile ortak tatbikat başlattı. Önceden planlanıp ilan edilen Al Adeid 2021 Tatbikatı Katar'da gerçekleştiriliyor. TSK ve Katar Askeri güçleri koordinasyon ve strateji becerilerini sergilediği tatbikatta Türkiye'nin yerli üretimi olan silah ve zırhlı araçlar da görev aldı. Türk üretimi askeri envanterin yüksek performansı dikkat çekti.

Türkiye’nin önceden planlı bu tatbikatına karşılık Akdeniz’de Yunan Amerikan Suud tatbikatı gerçekleştirildiği gibi bir izlenim var.

Çevremizde olup bitenlere karşı duyarlılığımızın yüksek olması gereken bir dönemdeyiz. Hükümet mensupları “dış mihraklar” dedikçe konuyu karikatürize edip basite indirgeyenleri görüyoruz. Bu konuda, muhalif siyasal unsurlarımızın milli menfaatleri destekleyici bir pozisyon sergilemediklerini görmek endişe verici bir durumdur.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.