1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Cesareti Nereden Alıyorlar?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cesareti Nereden Alıyorlar?

A+A-

Kur’an-ı Kerim’de değişiklik öneren haçlı kalıntısı zihniyete nasıl cevap vereceğiz? Bağıracak mıyız, protesto mu edeceğiz? Yoksa savaş mı ilan edeceğiz?

*

Bence zaten savaşın içindeyiz hem de en derin yerinde. Gerek yok savaş filan ilan etmeye. Savaşta bağırmak da nefes israfıdır sadece. Sorun, savaşı anlamayan bizlerde. Artık cephelerde değil savaşlar,  - ekonomilerde; döviz kuru, faiz oranı, cari açık, gelir dağılımı görüntüsünde çarpışan göstergelerde, - güçlü sanayi ile geliştirilen teknolojilerde,  - düşünmesi engellenen ve algı yönetimi ile başka türlü düşünmeye yönlendirilen zihinlerde.

*

Hür iradeleri ile düşünmeye devam edebilenler ve görmesini bilenler, İslam coğrafyasına bakınca anlar ne demek istediğimi… Dünyadaki 200 devlet arasında nüfus çoğunluğu Müslüman olan devlet sayısı 60 civarında. Bu Müslüman devletlerin;  -içinde bulunduğu duruma bakın, -birbirleri ile ilişkilerine bakın, -komşuları ile ilişkilerine bakın.

*

Müslüman devletlerin içinde bulunduğu duruma bakarken, lütfen şu detayları gözden kaçırmayın; 

— Ekonomi ve sanayi ne durumda?

— Zenginlik ve gelir dağılımı ne durumda?

— Bilim ve teknoloji çalışmaları ne durumda?

— Siyaset ve ülke yönetimi ne durumda?

— Adalet sistemi ne durumda?

— Ülke,  yetişmiş insan gücünü kendisi mi değerlendiriyor, yoksa yabancı ülkelere beyin göçü mü veriyor?

*

Bu sorulara cevap alanların ilk sorusu şu olur sanırım, “Müslüman devletler bu duruma niçin gelmiş, nasıl gelmiş?”… Ve soru şöyle devam eder ; “Müslüman devletler kendi istek ve tercihleri ile mi bu duruma gelmiş? Yoksa düşmanın, doğrudan düşmanlık etmek yerine, bu ülkelerdeki işbirlikçileri, hainleri ve ajanları eli ile yönlendirilen, yönetilen istek ve tercihleri sonucu mu?”

*

Zaten savaşın içinde değil miyiz sizce de? Üstelik düşünmeyi bir kenara bıraktıkları için savaşı da savaşta kaybetmekte olduklarını da anlamayan Müslümanların şu soruya cevap bulmadan yapacakları her hareketin boşa çıkacağı bir savaş; “… Müslümanlara, Kur’an-ı Kerim’de değişiklik yapmayı önerecek kadar haddini aşanlar, bu cesareti nereden alıyorlar? ...”

*

Düşman bu azgın cesareti, Müslümanlara düşünmeyi bıraktırarak, anlattıkları hikâye ve rivayetler ile kandırdıkları Müslümanları Allah’ın hakikat dininden uzaklaştırıp, kendi uydurdukları, hurafe insan dinine bağlayan hainlerden ve bu hainlere kanan cahillerden alıyor olmasın? Ne dersiniz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.