1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Ceza İçin Değil Can Güvenliği İçin
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Ceza İçin Değil Can Güvenliği İçin

A+A-

Trafik güvenliğinin sağlanabilmesi ve devam ettirilmesi amacıyla şehrimizde de Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftasında bir program düzenlendi. Söz konusu programda Trafik kurallarının önemi üzerinde duruldu. Trafik kurallarına ceza için değil de, hayati önem taşıdığı için uymamız gerektiğine dikkat çekildi.
Kullandığımız her araçta mutlaka emniyet kemeri takılması konusundaki uyarı herkesin ihmal etmemesi gereken bir kuraldır. Kemer takarak can kaybının önüne geçeriz.
&&&
Konuyla ilgili Konya Valisi Muammer Erol’un mesajını sizlerle paylaşmakta istedim.
Vali Erol, Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası Mesajında,“Trafik güvenliğinin yalnızca kamu görevlilerinin çalışmaları ve gayretleri ile sağlanamayacağı herkesçe iyi bilinen bir gerçekliktir. Dolayısıyla; sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşlarımızın bu konuda sorumluluk duygusuyla yapacağı katkılar çok önemlidir. Çocuklarımız başta olmak üzere bütün toplumda trafik bilincini bir an önce oluşturmak anlamında yalnız bu hafta içinde değil, her zaman ve sürekli biçimde, üzerimize düşen görevi devlet, sivil toplum kuruluşları ve bireyler olarak hep birlikte en iyi şekilde yerine getirmek zorunda olduğumuza inanıyorum” diyor.
Vali Erol, trafik bilincinin oluşturulması konusunda herkese görevler düştüğünü hatırlatırken, bu önemli sorunun çözümünde de yine herkesi sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyor.
&&&
Diğer taraftan bizleri uyaran ve emniyet kemerinin can kurtardığına dikkat çeken Konya Emniyet Müdürü Hüseyin Namal da, “Emniyet kemerinin görevi çarpma anında oluşabilecek etkileri vücudun daha güçlü bölgelerine yönlendirerek ölüm ve yaralanma riskini azaltmaktır. İlimizde emniyet kemeri kullanım oranı son sayımlar ile şehirlerarası yollarda yüzde 89 civarındadır. Bu Türkiye ortalaması civarında bir rakamdır. İl merkezine ise yüzde 63 olarak tespit edilmiştir. Bu oranın 2014 yılında şehirlerarası yollarda yüzde 90, il merkezinde de yüzde 70’e çıkarılması hedeflenmektedir. En önemli hedeflerimizden biri şehir merkezlerinde kemer kullanım oranını şehirlerarasındaki oranlara çıkartmak olacaktır. Şehir içinde ‘nasıl olsa kısa mesafe ve hızım az’ gibi bir algı var maksadıyla kemer takılmamaktadır. Aslında ölümlü kazaların önemli bir kısmı kısa mesafeli kullanımlar sırasında kemer takılmamasıyla meydana gelen kazalardan oluşmaktadır.”
Emniyet Müdürü Namal’ın, trafikte araç kullananların uzun ve kısa mesafe de emniyet kemerlerini mutlaka takmaları konusundaki uyarısı ihmal edilmemelidir. Bunu yapmakla da can güvenliğimizi sağlayacağımıza dikkat çekiyor.
&&&
Emniyet kemeri takmakla olası bir kazada can kaybımızın önüne geçebiliriz. Allah göstermesin yaşadığımız bir kazadan sonra da neden emniyet kemerini takmadım diye kendi kendimizi sorgulamayalım.
Son 30 yılda trafik kazalarından yaklaşık 160 bin kişi hayatını kaybederken, her yıl 5 bin civarında insanımızın hayatını kaybettiğini hatırlayalım. Yine trafik kazalarından dolayı da 250 binden fazla vatandaşımız da yaralanmaktadır. Bunun yanında 20 milyar lira civarında ekonomik kaybımız oluyor. Bütün bunların önüne geçmek mümkündür. Yapılacak olan da trafik kurallarına uymak ve araç kullanırken emniyet kemerini takmaktır. Öyleyse trafikte kurallara uymak ve emniyet kemeri takmak ceza korkusu için veya can korkusu için mi sorarım sizlere?
Can korkusu için kemer takılması en iyi davranış olsa gerek.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.