1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. Cezaevinde masum çocuklar
Cezaevinde masum çocuklar

Cezaevinde masum çocuklar

Pandomim Psikoterapi Merkezi’nden Psikolog Abdullah Duysak, cezaevinde annenin yanında kalan çocukların, çıktıklarında dışarıdaki yaşamdan korktuklarını ifade ederek, “Çocuklarda saldırganlık ve özgüven eksikliği gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor” dedi.

A+A-

Konya Baro Başkanı Av. Mustafa Aladağ ise, “Dışarıda yaşayacakları sorunlara nazaran, cezaevinde annenin gözetimi altında kalmaları, ilgili kurumların olumlu raporlarına istinaden kabuk edilmekte. Amaç, anneyi çocuğuna kavuşturmak değil” diye konuştu. 

 Mehmet Günnar

Mevzuat uyarınca dışarıda bakacak kimsesi bulunmayan 0-6 yaş grubu çocuklar, cezaevinde anneleriyle birlikte kalıyor. Akrabası bulunan çocuklar ise eğer istenirse dışarıda veya çocuk esirgeme kurumunda hayatlarını devam ettiriyor. Konu hakkında Konya Baro Başkanı Av. Mustafa Aladağ ve Pandomim Psikoterapi Merkezi Psikolog Abdullah Duysak gazetemize konuştu.

Konya cezaevinde 7 çocuk

Çocuk haklarının her zaman güvence altına alınması gerektiğini savunduğunu ifade eden Av. Aladağ, “0-6 yaş grubu çocuklar 52-75 sayılı kanunun 65. maddesine göre cezaevinde anneleri ile kalabiliyor. Konya E Tipi Kapalı Cezaevi’nde ise 75 kadın mahkum ve 0-6 yaş aralığında 7 çocuğumuz bulunmakta. Bu çocuklar ‘4 duvar arasında neler yapmakta? Çocuklar için yaşanılabilir standartlar sağlandı mı? Kanunlarla tanınan haklardan yararlanabiliyorlar mı?  Cezaevinde yaşayan 0-6 yaş aralığındaki çocukların yaşadıkları sorunlar ne? İlgili kamu kurumlarımız neler yapmakta?’ sorularına cevap vermek gerekirse başta Başsavcılık ve daha sonra cezaevi müdürlüğümüz, bu konuda rahat olunması gerektiğini ifade ediyorlar. Çocukların mama, süt, bez, sağlık hizmetleri karşılanmakta eğer istenilirse dışarıda kreş hizmeti verilmekte. Keşke bu çocuklar içeride hiç kalmasa. Ama 0-6 yaş aralığı çocukların en kırılgan ve ilgiye muhtaç oldukları zamanlar. Dışarıda yaşayacakları sorunlara nazaran, cezaevinde annenin gözetimi altında kalmaları, ilgili kurumların olumlu raporlarına istinaden kabuk edilmekte. Amaç, anneyi çocuğuna kavuşturmak değil” dedi.

Dışarıdaki hayattan korkuyorlar

Psikolog Abdullah Duysak ise, cezaevinde doğan veya 0-6 yaş aralığında cezaevindeki annenin yanında kalan çocukların, süre dolunca parmaklıklar ardındaki yaşantıdan korktuğunu ifade ederek, “Kimi cezaevinden gitmek istemiyor, kimi geri dönmek için suç işlemeyi bile göz alıyor. Bazı cezaevlerinde 3-6 yaş arasındaki çocuklar için kreş imkanı olsa da 3 yaş altındaki çocuklar gününü koğuşta geçirmek zorunda. Cezaevindeki erkek çocuklar, hemcinslerinden uzakta olduklarından cinselliğin keşfedildiği bu dönemde cinsel kimlik bunalımı yaşayabiliyorlar. Sürekli kadınların arasında yaşadıklarından kadınları taklit ettikleri görülmekte” diye konuştu.

Birçok hastalık baş göstermekte

Cezaevinde yaşayan çocukların en büyük problemlerinin oyuncaksız büyümeleri olduğunu ifade eden Duysak, “Güvenlik gerekçesiyle cezaevlerine oyuncak götürülmesi yasak. İçine bir şey konulduğu düşüncesiyle hediye gelen tüm oyuncaklar cezaevlerinin teknik personeli tarafından tek tek açılarak kontrol ediliyor. Bu nedenle oyuncaklar kullanılamaz hale geliyor. Bazı mahkûmlar, kendi yaptıkları bez bebeklerle çocuklarını avutmaya çalışıyor. Çocukların asıl dili oyuncak olduğu için bu dil gelişmemiş oluyor, gelişimi tamamlanmayan çocukta saldırganlık, öfke, alt ıslatmaları, dil gelişiminde bozulmalar, dikkat eksikliği, özgüven eksikliği, kendi özgürlüğüne ket vurma gibi birçok hastalık baş gösterebilir. Çocukların dilini anlamak için de adli psikoloğun olması ve bu psikoloğunda oyun terapisi eğitimini tamamlamış ve süper vizyonunu almış olması gerekmekte” ifadelerini kullandı.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.