1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. CHP Dengeyi Şaşırdı
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

CHP Dengeyi Şaşırdı

A+A-

AK Parti, MHP’nin Cumhur İttifakı içinde verdiği destek ile elde ettiği başarının gereğini yapıyor. Bugün hükümeti kuruyor, hayırlı olsun… Ana muhalefet partisi CHP ise seçim sonuçlarını analiz edebilmiş değil hala, seçmenin ne dediğini anlamış bile değil hatta.

*

Demokrasiler muhalefetsiz olamazlar. Yapılanları sorgulayan, yanlışları eleştiren birileri olmadan yönetilen devletler gelişemezler. Böyle devletler büyüseler bile gelişemez ve er veya geç bir hüsran duvarına toslarlar. Muhalefet görevini hakkı ile yürütemeyen partiler de -bazen menfaatleri için bazen ihanet için- demokrasiye düşmanlık edenler kadar zarar verirler demokrasiye ve demokrasi düşmanlarına hizmet ederler.

*

CHP de yıllardan beri bu beceriksizlik ve aymazlık ile demokrasiye değil demokrasi düşmanlarına hizmet ediyor. Yeni Türkiye’yi anlamak ve yeni politikalar geliştirmek yerine birbiri ile didişiyor.

*

24 Haziranda, Türkiye Cumhuriyeti’nin oy kullanma bilincine sahip nüfusunun yaklaşık yüzde 80’i CHP’ye oy vermemiş.

*

Oysa CHP, kaçakları, kalleşleri ve hainleri saymazsak bu milletin kahramanca ve fedakârca verdiği Kurtuluş Savaşı’nın bir sonucudur. Yıkılan imparatorluğumuzun küllerinden yeni devletimiz Türkiye Cumhuriyetini kuran partidir CHP. Sorun nerede o halde?

*

Ya bu CHP o CHP değil, ya da o millet bu millet değil.

*

Bu millet kendisini ispat etti 15 Temmuz’da. Demek ki bu millet hala o millet. O halde CHP o CHP değil. Bu durumda CHP’nin öncelikli görevi konuşmaktan önce bozulan ayarlarını tamir etmek ve dengesini tekrar bulmak olmalı değil mi?

*

Dengesini nasıl bulur CHP bilemiyorum ama her girdiği seçimi kaybeden bir parti başkanı ile değil. Üstelik bir kaset kumpası ile başkan olan bir siyasetçi ile asla değil… Evet, gerçek acıdır. Yüzleşebilmek gerekir.

*

Cumhur İttifakı’nın başarısından gayet memnunum ancak geleceğimizi düşünerek, gelişmek için karşı fikirlerin de olması gerektiğine inanıyorum. Karşı fikirlerin sağlıklı ve faydalı olması için muhalefet partilerinin dengeli olması gerekir.

*

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası üzerine oturup, hazır yiyici evlat gibi o mirası kemiren ama ne Atatürk’ün ilke ve hedeflerine ne de milletin gerçeklerine layık olamayan CHP demokrasimize yetersiz geldiğini görmelidir.

*

Gereği her ne ise yapmalıdır; yönetim değişikliği veya yeni bir parti kuruluşu. Orasını bilemem ama görevini yerine getirmelidir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.