Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

CHP ve Lozan

A+A-

Müzmin muhalefet partisi CHP bu sefer ciddi bir değişime gidiyor gibi. Gitmeli. Gitmeli çünkü demokrasilerde siyasetin seviyesi de hükümet partisinin kalitesi de muhalefet partilerinin kalitesine bağlıdır ve bu bağ küçümsenemeyecek kadar önemlidir.

*

Doğal yaşam muhalefet üzerine ayakta duruyor. Canlıları genel olarak avlar avcılar, güçlüler parazitler ve simbiyotikler yani karşılıklı çıkar üzerine birlikte yaşayanlar olarak gruplayabiliriz.

*

Avcı ne kadar hızlı kovalarsa o kadar yaşar, yaşam kalitesi de hızına bağlıdır. Av da ne kadar hızlı kaçarsa o kadar yaşar… Yavaş olan, dikkatsiz olan zayıftır ve tabiat onlara verdiği yaşama hakkını ilk fırsatta geri alır. Hız ve dikkat yanında birlikte hareket etme, işbirliği kurma da canlıların yaşam kalitesine katkı sağlar.

*

Bu kural insanlar için de geçerlidir ve insanların kurdukları şirketler, dernekler, siyasi partiler ve hatta devletler için de.

*

İnsanların bir araya gelerek kurdukları toplumlar ve kurumlar, yönetenlerin olduğu kadar yönetilenlerin de kalitesine bağlıdır… Bu kurumlar doğanın kuralına uygun yapılanıyor ve yönetiliyorsa gelişir, büyür ve etki sahibi olur. Aksi halde ya güçlünün oyuncağı olur ya da yok olur.

*

Konumuza geri dönelim, müzmin muhalefet partisi CHP bu sefer ciddi bir değişime gidiyor gibi. Gitmeli… Çünkü insanların kurdukları siyasi partilerin kaderi lider kadronun beyin kalite ve kapasitesine bağlıdır. Lider kadrolar ne kadar hızlı ve dikkatli düşünebiliyor ve ne kadar stratejik hareket edebiliyorsa o kadar amacına uygun yaşar, aksi halde amacı dışına kayar veya kendisine ya da içinde bulunduğu topluma zarar vermeye başlar.

*

CHP’de lider koltuğunda oturan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da ekibi de şunu anlamalıdır; bir kişi bir kaset kumpası ile bir siyasi partiye lider olabilir ama lider olarak kalması daha ileri çaba, kabiliyet ve başarılara bağlıdır… Bu kurala rağmen “delege” iradesi üzerinden operasyonlar ile koltuğa yapışmaya çalışmak partiye de ülkeye de zarar verecektir. Bizim derdimiz ülkemize ve demokrasimize verilen zararın durdurulmasıdır.

*

Millete, Lozan Antlaşmasını bile anlatamayan bir CHP, Lozan üzerinden uydurulan yalanlar ile Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığı yapanlara karşı milleti uyandıramayan CHP bu millete de Atatürk’ün mirasına da yakışmamaktadır…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.