1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. CHP’nin Maskesi Düştü
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’nin Maskesi Düştü

A+A-

Bayrak Türk milletinin en değerli kutsallarından biridir ki, başında gelir. İstiklâl Marşımız ‘Ey nazlı hilal’ diyerek şanlı bayrağımıza hitap eder. Arif Nihat Asya’nın marşa dönüşen Bayrak adlı şiiri bir milletini yüreğinin tezahürüdür. Daha yüzlerce bayrağa yazılmış şiirden, destandan bahsetmek mümkündür.

Diğer milletlerde bayrağı iç çamaşırından, olur olmaz şeylere kadar motif olarak işleyenleri görebilirsiniz, fakat bizde olmaz, olamaz. Çünkü bizim bayrağımız ancak göklerde, doğanın nefesiyle dalgalanır, belirlenen ebatlarda ve mekânlarda usulünce kullanılır. Bunun için de ‘Bayrak kanunu’ vardır.

Onlarca yıldır Atatürkçülük adına uygulamalarıyla öne çıkan CHP milletvekillerinin geçen hafta TBMM oturumuna, bir yanında Atatürk imzası, diğer yanında Türk bayrağı bulunan kırmızı bezden mamul maske ile katılmaları dikkat çekti. Tek kullanımlık maskelerin oturum sonunda çöpe atılması gerektiği nasıl düşünülememiş olabilir?

Rumların

Bizans Hayali

Güney Kıbrıs’ta Larnaka Şehrinde bir camiye kimliği belirsiz kişilerce Bizans Bayrağı asılması Rumların ruh dünyasını ortaya serdi. Asırlardır Bizans hayaliyle yaşayan Rumlar Camiye astıkları Bizans bayrağı sebebiyle Türkiye’den ciddi tepki gördü. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Tuzla Camisi'ne asılan tahrik ve provokasyon amacıyla asılan Bizans bayrağı ile yatığı açıklamada “Rum yönetimi, adanın güneyinde son dönemde bir takım karanlık odaklar tarafından diriltilmeye çalışılan Türk ve İslam karşıtlığını cesaretlendirmeye son vermeli ve bu hastalıklı zihniyetin önüne geçecek önlemleri süratle uygulamaya koymalıdır” dedi. Türkiye’den gelen tepkilerin akabinde bayrağın camiden indirildiği bildirildi.

***

Türkiye’nin son yıllarda Akdeniz ve kıyı ülkelerdeki faaliyetlerinden rahatsız olan Yunanistan da batılı çevreleri Türkiye’ye karşı kışkırtabilmenin yollarını arıyor. Yunan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos'un sarfettiği "Türkiye ile çatışmaya hazırız" şeklindeki sözlerin ardından bir skandal çıkış da Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'tan geldi. Lozan Anlaşması üzerinden Türkiye’ye sataşan Dendias, "Revizyonist ve gri alan yaklaşımları Türkiye için bir bumerang etkisi yaratır” dedi. Dendias bununla da yetinmeyip, Türkiye'nin uluslararası toplum tarafından kınandığı ve Ege'deki egemenliğinin de maksimum 3 mil olduğu iddiasını ortaya attı.

AB'nin yasa dışı olarak tanımlamasına rağmen Türkiye'nin Kıbrıs açıklarında petrol ve doğal gaz arama çalışmalarını sürdürerek ileri gittiğini savunan Güney Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiades de Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki agresif tavrını sonlandırmaması halinde Avrupa Birliği'ne aday ülke statüsünün düşürülmesi gerektiğini savundu.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.