1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. Çiftçi buğdaydan kaçıyor
Çiftçi buğdaydan kaçıyor

Çiftçi buğdaydan kaçıyor

Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği Başkanı Ahmet Bestil, ayçiçeği ve mısıra sağlanan desteklerin buğdaya da verilmesi gerektiğini belirterek, “Üretici artık buğday ekmek istemiyor. 5 yıldır buğdaya zam yok ama un fiyatları artıyor” dedi.

A+A-

Mehmet Günnar

Konyalı çiftçiler 1 sene boyunca emek verdikleri tarlalarından ürünlerini almaya devam ediyor. Arpa ve buğday hasadının sonuna yaklaşılmasıyla birlikte rekoltenin yüksek olması çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Kış aylarında don olmaması verimin artmasını sağladığını ifade eden Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği Başkanı Ahmet Bestil, “Buğday hasadının verimi kıraç alanlarda dekarda 400 kiloyu, sulak alanlarda ise 700 kiloyu buldu. Türkiye’de toplam 20 milyon ton buğday rekoltesi bekliyoruz. Konya’da ise 2.5-3 milyon ton hedefimiz var. Çiftçilerimiz artık sulak arazilerinde buğday ekmekten kaçınıyorlar. Mutlaka Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı’na (ÇATAK) buğdayda eklenmeli. Yoksa ileride buğdayda Türkiye olarak sıkıntı çekebiliriz” dedi.

Buğdaya destek artmalı

Buğday alış fiyatlarında son 5 yıldır artış gerçekleşmediğini belirten Bestil, “Geçen sene buğdayın ton fiyatı bin lira civarıydı. Bu sene de aynı. Ayçiçek ve mısıra verilen destekler buğdaya da verilmeli. Üretici artık buğday ekmek istemiyor. Ayrıca 5 yıldır buğdaya zam gelmemesine rağmen her sene un fiyatları artıyor. Bu üreticinin de moralini bozmakta. Ne kadar üretici olsak da bizde birer tüketiciyiz. Un fiyatlarının artması demek ekmek fiyatlarının da artması demek. Bizler işin içindeyiz. Buğday fiyatlarını biliyoruz. Bu nedenle un fiyatlarındaki artışa anlam veremiyoruz” diye konuştu.

Sulak arazi vurgusu

Konya’daki tüm tarım arazilerinin sulak araziye dönüştürülmesi gerektiğini aktaran Bestil, “Eğer Konya’ya yeteri kadar su getirebilirsek biz Konyalı çiftçiler tüm Türkiye’yi doyururuz. Tüm dünya yeraltı sularına dokunmazken bizim yer altı sularımız her yıl 1.5 metre geriliyor. Biz şuanda çocuklarımızın değil, torunlarımızın suyunu kullanıyoruz. Acilen bu düşüşü önlemek için Kızılırmak’tan Obruk Gölü’ne su getirilmesi şart. Yetkililer Kızılırmak’ın suyunun az olduğunu söylüyor. Hâlbuki Fırat Nehri ile Kızılırmak birbirine yakın. Fırat Nehri’nde 24 milyar metreküp su akıyor. Bunu Kızılırmak’a aktarırsak, o su Kızılırmak üzerinden de Obruk Gölü’ne gelir. Bu sayede Konya tarım arazilerinin su problemi kalmaz” ifadelerini kullandı.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.