1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 'Çiftçimize destek paketi çıkarılmalı'
'Çiftçimize destek paketi çıkarılmalı'

'Çiftçimize destek paketi çıkarılmalı'

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, çiftçiye ve hayvancılığa yönelik bir destek paketinin çıkarılması gerektiğini söyleyerek, Konya Ovasının su ihtiyacının karşılanması için tüm imkânların zorlanmasını istedi.

A+A-

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, TBMM Genel Kurulunda, bazı alacakların yeniden yapılandırılması kanun teklifinin tümü üzerine MHP Grubu adına yaptığı konuşmada, kamu alacaklarının yapılandırılması ile Gelir İdaresi, SGK çalışanları, mali müşavirler ve çiftçilerin sorunlarını gündeme taşıdı. Çiftçinin kuraklık nedeniyle ciddi mağduriyet yaşadığını ifade eden Mustafa Kalaycı, bir destekleme paketinin çıkarılması gerektiğini vurguladı.

'Zarar karşılanmalı'

Kalaycı sözlerine şöyle devam etti; “Konya’da ekili arazilerde meydana gelen yanma ve kuruma nedeniyle hububat rekoltesinde önemli boyutta azalma söz konusudur. Kuraklığın yanı sıra, yağan dolu ile birlikte özellikle Cihanbeyli ve Kadınhanı ilçelerimizde kimyon, mısır, buğday ve arpa tarlalarındaki ekinler iyice yok olmuştur. Çiftçimizin kuraklık ve dolu yağışı nedeniyle uğradığı zarar mutlaka karşılanmalı. Çiftçilerimizin Ziraat Bankasına veya Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının ertelenmesi çok önemli olmakla birlikte, bu ertelemeden faiz alınmamalı. Yaşanan kuraklık da dikkate alınarak ödenemeyen tüm tarımsal kredi borçlarına uygun şartlarda ve uzun vadeli yapılandırma yapılmalı. Çiftçimize şimdiden ücretsiz tohum tedariki için çalışmalar yapılmalı. Hububat ve bakliyat üretimi yapan çiftçilerimize dekar başına ilave doğrudan destek verilmeli. Kırsal kalkınma ve sulama ekipmanları desteklerinde birçok üreticimiz kırsal mahalle olmama, ruhsatsız kuyu veya ahır gibi nedenlerden dolayı faydalanamamıştır. Sürdürülebilir tarım için bürokratik engellerin kaldırılması ve ruhsatsız da olsa üretim yapıldığı için destek verilmesi gerekmektedir. Tarımda kullanılan elektrik fiyatlarında indirime gidilmelidir.”

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Kalaycı, Konya Ovasında yaşanan su problemine değinerek, su ihtiyacının karşılanması için tüm imkânların zorlanmasını istedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.