1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ‘Çiftçiyi kurban edecekler’
‘Çiftçiyi kurban edecekler’

‘Çiftçiyi kurban edecekler’

‘Çiftçiyi kurban edecekler’

A+A-

İYİ Parti Konya İl Başkanı Av. Orhan Tulukçu ve İYİ Parti Tarım ve Hayvancılıktan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mehmet Tok, Şeker Kurumu’nun kapatılmasıyla şeker çiftçisinin ve sektörün yapay ve yüksek yoğunluklu tatlandırıcıların kurbanı yapılacağını savundular.

M.Ali Eskipostalcı

İYİ Parti Konya İl Teşkilatı, Şeker Kurumu ve Kurulu’nun kapatılmasıyla ilgili yazılı açıklamada bulundu. İYİ Parti Konya İl Başkanı Av. Orhan Tulukçu ve İYİ Parti Tarım ve Hayvancılıktan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mehmet Tok tarafından yapılan ortak açıklamada şu görüşlere yer verildi: “696 sayılı KHK ile Şeker Kurumu ve Kurulu Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı’na devredildi, yani kapatıldı. Şeker pancarının ekiminden işleme aşamasına üretiminden satışına tüm sektörü çiftçisiyle işçisiyle bir aile kabul edip bu milli sektörümüzü daha verimli kılmak amacıyla kurulan bu yapılar artık yok. Kapatılan bu kurumların en önemli vazifelerini şöyle sıralayabiliriz: İç fiyat, arz talep dengesini düzenlemek ve spekülatif etkileri denetlemek. Sektörle ilgili kararlar almak ve uygulamak. Ticari sırları ve gizli rekabet bilgileri de dâhil olmak üzere ticari açıdan hassas olan her türlü bilginin açıklanmasını engelleyecek usul ve esasları belirlemek. Bahsi geçen bu vazifeler ihtisas gerektiren hususlardır ve uzmanlaşmış kurumlarca ifa edilmelidir.”

ciftciyi-kurban-edecekler.jpg

Destek mesajı

‘Anlaşılan odur ki şeker çiftçimiz ve sektörümüz yapay tatlandırıcı ve yüksek yoğunluklu tatlandırıcıların kurbanı yapılacak’ denilen açıklamanın devamı şu şekilde: “Bunun böyle olacağı hükümetin önceki uygulamalarından da belli. Tüm gelişmiş ülkeler tatlandırıcı kotalarını yüzde 10’lardan yüzde 8’lere düşürürken bizim hükümetimiz yüzde 10’dan yüzde 15’e çıkardı. Zaten denetim olmadığı için bu kota en az yüzde 30, yüzde 40’lar seviyesinde.

Hükümetimiz bu konuda da milli menfaatlerimizin gereğini yapmak yerine birkaç tüccarın çıkarlarının peşine düşmüş, çiftçisinden işçisine koskoca bir sektörü yok etmenin yolunu açtı.

Tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen çiftçimiz ve işçimiz için bir umut var ve o umudun adı İYİ Parti. Şeker sektörü Türk tarımının ve Türk sanayisinin önemli lokomotiflerinden birisidir. Bunun idrakinde olan İYİ Parti, tatlandırıcılar karşısında kendi çiftçisini ve işçisini korumayı bir vazife bilir. Hükümetin girdiği bu yanlış yoldan hemen dönmesini umut ediyor, Türk çiftçisinin ve işçisinin her daim yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.”

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.