1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Cihanbeyli Esnaf Bayramı’ndan İzlenimler
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Cihanbeyli Esnaf Bayramı’ndan İzlenimler

A+A-

Cihanbeyli’de ilk kez kutlanan Esnaf Bayramı’na Cihanbeyli Esnaf ve Sanatkârlar Odasının daveti üzerine katıldım.
Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı Ali Osman Karamercan, Cihanbeyli Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Kemal Belgin ve yönetim kurulu üyeleri birlikte esnafları ziyaret ederek bayramlarını kutlamaları oldukça ilgi gördü.
Bu ziyaretleri takip ettiğim içinde esnafın sorunlarını yakından görme fırsatım oldu.
Genelde şehrimizdeki esnaflar gibi, Cihanbeyli esnaf ve Sanatkârlarının ortak sorunu ekonominin iyi gitmediği, piyasanın daralmasından dolayı borçlarını ödemekte zorlandıklarını dile getiriyorlar.
Umarım en kısa sürede ekonomimiz hareketlenir. Ülkemizdeki belirsizlikler sona erer, esnaf ve sanatkârlarımızda sorunlarından kurtularak rahat bir nefes alır.
***
Özellikle Cihanbeyli Sanayi Sitesi esnaflarının talebi üzerine geçen yıl İstanbul’da şehit olan Bomba İmha Şube Müdürü Cihanbeyli Beyazıt Çeken’in isminin de sanayi sitesine verilmesi doğrusu yerinde bir davranıştır. Hatta burada düzenlenen kurdele kesimine Beyazıt Çeken’in babası Mehmet Çeken’in davet edilerek kurdele kestirilmesi beni duygulandırdı.
Cihanbeyli Belediye Başkanı Mehmet Kale’nin dediği gibi, Cihanbeyli ahdi vefa adına şehidinin adını sanayi sitesine vererek onu yaşatıyor.
Bence Esnaf Bayramı etkinliklerinin en anlamlı ve yerinde olan davranışından birisiydi.
Cihanbeyli ekonomisine ve sosyal hayatına katkı veren Esnaf ve Sanatkarlara plaket verilmesi için Ay Düğün Salonunda düzenlenen törende ayrı bir güzellik ve anlam taşıyor.
Bunun yanında Ahilik Haftası konulu liseler arası kompozisyon yarışmasında birinci, ikinci ve üçüncü olan öğrencilere ödül olarak altın verilmesi de bayrama ayrı bir renk kattı.
***
Burada konuşan Cihanbeyli Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Kemal Belgin Esnaf Bayramını ilk kez kutlamanın coşkusunu yaşadıklarını belirterek, “Ahilik teşkilatı Meslek örgütlerinin canlılığının sağlayan, onları ayakta tutan, tarihi gelişiminden kaynaklanan geleneksel yapılardır. Bizler bu yapıları elimizden geldiğince yaşatmaya çalışıyoruz. Müşteri Velinimettir sözünün çağımızda da önemini koruduğunu söyleyebiliriz. Müşteri odaklı düşünceyi ifade eden bu altın söz, ticaret kültürümüzde tarih boyunca vardır. Basit gibi görünen bu söz sosyal dayanışmanın, esnafın tavır ve davranışında bu anlayışın payı çok yüksektir. Yüzyıllarca karşılıklı sevgi, saygı, ahlak, akıl ve çalışma prensiplerine dayanan bu teşkilat hoşgörü, dayanışma ve adalet bilincini taşıyan esnaf ve sanatkârlar yetiştirmiştir. Bu yıl ilk kez kutladığımız Esnaf Bayramı’nın bundan sonraki dönemlerde daha etkin bir şekilde kutlayacağız” diyor.
Kemal Belgin, Ahiliğin ilkelerinin esnaf ve sanatkârların hayatının vazgeçilmezleri arasında yerini aldığını vurgularken, sosyal dayanışmanın bundan sonra da esnaf ve sanatkârlar arasında daha da güçleneceğini dile getiriyor.
Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ali Osman Karamercan da esnafın ekonomiye katkısının devam ettiğini dile getirerek, “Bu gün esnaf ve sanatkârlar 800 yıl önce olduğu gibi toplumun orta direği ve temel taşıdır. Küçük tasarruflar esnaf ve sanatkârlıkla ekonomiye aktarılmakta, ticaretin gelişip canlanmasına aracılık etmekte, istihdam oluşturmaktadır. Ahilik kutlamalarına gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ediyorum. Ahiler üreticidir, çalışkandır, gariplere yardımı esirgemeyen, zulme uğrayanları kurtarmayı gayret eden iş ahlakı ve sosyal sorumluluk ilkelerinden ayrılmayanlardı. Esnaf ve Sanatkârlar camiamızın özü olan Ahilik akıl-bilim-çalışmave ahlak birlikteliğidir.”
Ali Osman Karamercan, ahilerin ekonomiye ve istihdama katkısına dikkat çekerken, Ahilik kültür ve anlayışından hiçbir zaman esnaf ve sanatkârların taviz vermeden ekonomiye ve istihdama katkı vermeye devam edeceğini söylüyor.
Cihanbeyli Belediye Başkanı Mehmet Kale ise Ahilik geleneği ile gurur duyduğunu ifade ederek, “ Bu Ülkenin ve milletin bir ferdi olarak Ahilik geleneği ile gurur duyuyorum. Ahilik kültürü dünyanın hiçbir yerinde yoktur. İyi ahlakı ve yardım severliği öne almıştır. Bunun en güzel örneği de 12. yüzyılda Selçuklular döneminde Konya’da yaşanmıştır. Bundan sonra Esnaf ve sanatkârlarımızla kol kola olmaya devam edeceğiz. Ahi Evran birliğinin ilkeleri sonsuza kadar esnaf ve sanatkârlarımıza yol gösterecektir.”
Mehmet Kale, ahilik geleneğinin dünyanın hiçbir yerinde olmadığı gibi uygulanamadığına işaret ederken, Ahi Evran birliği ilkelerinin sonsuza kadar esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermeye devam edeceğini dile getiriyor.
***
Sonuçta, günümüzde de önemli olan tüketici haklarına önem veren ahilik anlayışı 12. yüzyılda filizlenerek bir yaşam tarzı halinde bu güne getirilmiştir.
Bizlere, esnaf ve sanatkârlarımıza düşen görevde ahilik anlayışını koruyup, gelecek kuşaklara aktarmak olmalıdır.
Ne dersiniz sizce de öyle yapılması gerekmez mi? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.