1. YAZARLAR

  2. Sezen Talip Demir

  3. Cihanbeyli ve Tuz Gölü
Sezen Talip Demir

Sezen Talip Demir

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cihanbeyli ve Tuz Gölü

A+A-

Konya’nın ilçelerini tanımaya Cihanbeyli ile devam ediyoruz. Cihanbeyli, Konya il merkezine 100 kilometre uzaklıkta yer almaktadır ve konum itibariyle Tuz Gölü’nün batısında yer alır. Cihanbeyli, yüzölçümü bakımından ülkemizin en büyük ilçeleri arasında yer alır. Aksaray ili de Cihanbeyli ilçesinin doğusunda yer alır. Batı tarafında Yunak ve Sarayönü ilçeleri bulunur. Güneyi Altınekin ile çevrili iken kuzeyi Kulu ile sarılıdır. Kuzeyde ayrıca Ankara’nın Haymana ilçesi de bulunur.

***

İlçe büyüklüğü ile göl unvanı birleşince Cihanbeyli’nin önemi doğru orantılı olarak artar. İlçenin geniş bölümleri yayla özelliğindedir. Zaten Cihanbeyli, Konya Ovası’nın devam niteliği taşıyan bir bölümü gibidir. İlçe, merkeze bağlı olarak 14 mahalleye sahiplik yapar. Büyüklüğü göz önünde bulundurularak eğitim anlamında da anaokulundan yüksekokula kadar geniş bir ağa sahiptir. Selçuk Üniversitesi Cihanbeyli Meslek Yüksekokulu bu alanda önemli bir yere sahip olup ilçe ekonomisi ve ulaşımında gelişme sebebidir.

***

İlçe doğal yapıları ile ön plana çıkmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Kuşça Celil Boğazı Peribacaları: Cihanbeyli’ne bağlı Kuşça Beldesi’nin 2 kilometre uzağında Celil Mahallesi’nde yer almaktadır. Celil Boğazı Peribacaları; ülkemizde Kapadokya, Afyon ve Narman’dan sonra dördüncü peribacası bölgesi olma özelliğine sahiptir. Farklı şekillere sahip ve bazıları eski dönemlerde barınarak olarak kullanılan peribacaları doğal harikası güzelliği ile görülmesi gereken yerlerdendir.

***

Tuz Gölü: Ülkemizin yüz ölçümü bakımından ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü Konya ve Aksaray illerinin sınırlarının kesiştiği bölgede yer almaktadır. Tuz Gölü’ne Cihanbeyli’nin kasabalarından ulaşabilirsiniz. Ülkemizin tuz ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayan Tuz Gölü doğal güzelliği ile dikkat çeker. Muhteşem fotoğraflar çekeceğiniz Tuz Gölü’nün ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.