1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Cihangir Bey Hangi Batıla Hizmet Etti? (1)
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cihangir Bey Hangi Batıla Hizmet Etti? (1)

A+A-

17 Aralık 2013 yolsuzluk kılıflı darbe girişiminin arkasında Fetullah Gülen ve ekibinin olduğu daha ilk gün ortaya çıkarılmış, harekât başarısızlığa uğratılmıştı. Hedefine ulaşamamanın şokuyla itibarsızlaşma krizine giren Gülen, 20 Aralık’ta beddua seansı başlattı. Hiddetinden yüzü şekilden şekle bürünen Gülen, “…Allah onların evlerine ateşler salsın, yuvalarını yıksın, birliklerini bozsun, duygularını sinelerinde bıraksın, önlerini kessin, bir şey olmaya imkân vermesin” gibi sözlerle öfkenin zirvesine ulaştığını gösteriyordu. Seansın ertesini günü de darbenin ikinci ayağı olan 21 Aralık operasyonu için düğmeye basılmıştı. Kimileri maalesef 15 Temmuz 2016 darbe görünümlü işgal girişimine kadar, “Hocaefendi beddua etmedi, mülaanede bulundu” gibi safsatalarla avunmaya ve avutmaya tevessül etti.  Fakat ne yazık ki Ankara’yı bombalayıp tarumar eden, İstanbul’da ölüm kusan FETÖ’cülerin girişimi 251 şehit ve binlerce gazinin kahramanca duruşlarıyla bastırıldıktan sonra bile gönlünü, yönünü, yolunu FETÖ’den çeviremeyenler oldu!

***

Necmeddin Erbakan, CHP ile iktidar ortağı olmada bir beis göremeyen ama Fetullah Gülen ile işbirliği yapmayı partililerine yasaklayan bir siyasetçiydi. Birbirlerinden hiç hazzetmediklerini FETÖ yıllar önce, 28 Şubat sürecinde ifşa etmişti zaten. O yıllarda bir mecliste FETÖ’nün “Bir şefaat hakkım olursa Ecevit’e şefaat ederim” sözleri tartışılıyordu. Konu Erbakan-FETÖ münazarasına evrilince, Hizmet Hareketini yakından izleyen bir arkadaş önemli bir iddiada bulundu:

-Gülen ve Hizmet Hareketi Erbakan’ı, Erbakancılar ve Milli görüşçüler de Gülen’i sevmez. Hatta askerlerin MGK’da Erbakan’ın önüne koydukları mücadele edilecek, kapatılacak cemaatler listesinde Fetullah hocanın adı yokmuş. Başbakan listeyi yüksek sesle okuduktan sonra, ‘Listeyi eksik yapmışsınız’ deyip Fetullah hocanın adını kendi el yazısıyla yazmış. Hal böyleyken Fetullah hoca Erbakan’ı nasıl sevsin!”

MGK’daki bu özel durumun Gülen’e kim tarafından nakledildiği sorusunun da cevabı iddia sahibinde vardı; şimdilik o konuya değinmeyelim.

***

Saadet Partisi 11 yıl aradan sonra, ittifak yasasının getirdiği avantajla TBMM’de iki milletvekili ile yer aldı. Cihangir İslam ve Abdulkadir Karaduman meclis kürsüsünde hayli enteresan sözler sarf edip CHP’den daha dikkat çekiyor. Son olarak Cihangir İslam, ‘FETÖ’nün beddua seanslarından izler taşıyan’ konuşmasıyla adeta, “Pensilvanya deklarasyonunu Meclis çatısı altında dikte etmeye teşebbüs etti! İcraatları beğenmemek, eleştirmek her vatandaş gibi elbette Cihangir beyin de hakkıdır, fakat elindeki kağıda bakarak söylediği “Beddua alıyorsunuz, ocakları sönsün diyor insanlar size, soyları kurusun diyor insanlar size, Allah belalarını versin diyor insanlar size” şeklindeki sözleri Pensilvanya seansının kopyasından başka bir şey değildir. Hele 15 Temmuz işgal girişimine dair sözleri yalnızca yürekleri değil, mezardaki şehit kemiklerini bile sızlatacak nitelikteydi. “15 Temmuz akşamı iki batılın çatışmasını seyrettik” şeklindeki sözlerinin ağırlığı dikkat çekiciydi. Cihangir beyin Meclis konuşmasına en dikkat çekici tepki AK Parti Meclis Grup Başkanı Naci Bostancı’dan geldi. Fetövari sözleri nedeniyle herkes,  FETÖ ile ilinti kurmaya çabalarken Bostancı, bambaşka bir yaklaşım gösterip, “Hiçbir konuşması rastgele, tesadüfen yapılmış konuşmalar değil. Cihangir bey DEAŞ örgüt kafasıyla konuşmuştur” tespitinde bulundu.

Yarın devam edeceğiz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.