Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cihat Müfredatta

A+A-

Yeni eğitim öğretim yılında MEB okullarda cihat konusunu müfredata ekleyecekmiş. Kıyameti koparanlar var! Ne var bunda?

*

Her yıl Müslüman görüntüsü altında terör estiren hainler ve caniler ‘cihat kelimesi ile kandırdıkları’ Müslüman çocukları kendi kirli emellerinde kullanmak için yanlarına çekiyorlar.

*

Çocuklarımız cihat kavramını hakikate uygun bir şekilde öğrense, anlasa onların tuzağına düşer mi? Düşmez!

*

Cihat kavramı böyle bir köşede anlatılacak kadar kısa bir konu değil, uzun yazınca da okuyan yok.

*

Cihat bence Tebliğ ile birlikte öğretilmeli zira her ikisi de Müslüman için esas ödevlerdendir. Cihat ve Tebliğ kavramlarını bir bütün olarak bilinçli bir şekilde anlayan kişilerin hainlerce kandılması zordur.

*

Cihat özünde, kökünde ve başında “ceht” yani çaba ve mücadeleyi ifade eden derin bir kavramdır. Bunu görmezden gelip sonundaki “cenk” ifadesi üzerinden konuşanlar sürekli öldürmekten bahsediyor ve sözde Müslümanlar(!) cihat ediyoruz diye kendileri gibi olmayan herkesi öldürmeyi caiz görüyor, gösteriyor. Bu gidişle bir süre sonra etrafta İslam’ı tebliğ edecekleri kimsenin kalmayacağını idrak edemiyorlar.

*

Cihat hakikati anlayarak eşref-i mahlukat seviyesine lâyık olmak için verilen mücadeledir. Tebliğ ise ulaştığın şeref seviyesine diğerlerini davet etmektir. Bu amaç dışında cihat adına adam öldürmek İslâma da insanlığa da bir ihanettir ve İslam’ın tebliğine en büyük saldırıdır dahası İslâm karşıtlarına en büyük hizmettir.

*

Çok da kısa olmasın, biraz açalım; herhangi bir Müslüman ülkenin henüz ulaşamadığı bir teknoloji ile yapılan bir silahı, Müslüman olmayan bir ülkeden para veya maden vererek almak ve o silah ile adam öldürmek cihat değildir. Cihat toprağın altındaki o madeni çıkarıp, işleyerek çağın şartlarına göre silahı yapmak için teknoloji geliştirmek, böyle bir teknolojiye ulaşmak için sanayi kurmak, bu sanayi ile ekonomiyi güçlendirmek ve o teknolojiyi, o sanayiyi, o ekonomiyi yönetecek kalitede insanları yetiştirmek için verilen çabanın tamamı olarak ele alınmalıdır.

*

Ardından, güçlenen ekonomin ile insanını, halkını, milletini, ümmetini diğer insanların örnek alacağı, gıpta edeceği seviyede bir huzura ve rahata ulaştırmak için çalışmaktır cihat…

*

Cami veya kilise basıp, silah ile bomba ile masumları öldüren Müslüman görüntülü kişilerin bu cinayetlerini cihat arkasında gizlemelerini İslam adına kabul etmek mümkün görülmemelidir.

*

İslam’ın tebliğ edilmesinden rahatsız olan birilerinin cihat kavramını bu şekilde yorumlamış olma ihtimalini hep birlikte düşünmeliyiz. Cihat anlayışımızı tebliğ görevimize hizmet edecek şekilde geliştirmeliyiz. Selametle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.