1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Cihat, Tebliğ ve Kudüs
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cihat, Tebliğ ve Kudüs

A+A-

Kudüs ve benzeri acılara son vermek isteyen samimi Müslümanlar, samimi müminler tribünlere oynamayı bırakıp, İslam âlemindeki dağınıklığa sebep olan iletişimsizliği ve düşüncesizliği sorgulamalı ve anlamalı artık.

*

İslam âlemi bu kafayla devam ederse, etrafta İslam’ı “tebliğ” edecek kimseyi bulamayacağını, “cihat” korkusu ile Müslüman olmak zorunda kalanların da tarihte olduğu gibi er ya da geç İslam’a zarar vermek için fırsat kollayacağını unutmamalı.

*

Bazı kesimlerde “savaş ve öldürmek” olarak anlatılan cihat, hakikati anlamak ve eşref-i mahlûkat seviyesine lâyık olmak için ceht ile verilen mücadele, çaba ve çalışmayı içeren bir süreç olarak tekrar tanımlanmalıdır. Cihat, birey olarak toplum olarak diğerlerinin örnek alacağı bir insani seviyeye ulaşma çabasıdır.

*

Bazı kesimlerde “gel bizim gibi ol” demek olarak anlaşılan tebliğ ise, ulaştığın refah seviyesinin, ulaştığın eşref-i mahlûkat seviyesinin, diğer insanlarda senin gibi olma isteği oluşturması olarak anlaşılmalıdır. Müslüman imrenilecek bir örnek olarak diğerlerini kendisi gibi olmaya davet ederse İslamı tebliğ etmiş olur.

*

Müslümanların huzuruna, barışına ve refahına hizmet etmeyen çalışmalar, cihat adı altında adam öldürmeler İslama da insanlığa da ihanettir ve İslam’ın tebliğine en büyük saldırıdır, zarardır, İslam karşıtlarına yapılan bir hizmettir.

*

Biraz açalım; Müslüman bir ülkenin henüz ulaşamadığı teknoloji ile üretilen silahı, başka bir ülkeden para veya yer altından çıkan madenleri vererek satın almak ve o silah ile adam öldürmek cihat olarak görülmemelidir.

*

Cihat toprağın altındaki o madeni çıkarıp, işleyerek çağın şartlarına uygun silahı üretmek için gereken teknolojiyi geliştirmek, böyle bir teknolojiye ulaşmak için sanayi kurmak, bu sanayi ile ekonomiyi güçlendirmek… ve o teknolojiyi, o sanayiyi, o ekonomiyi ortaya çıkarıp, yönetecek kalitede insanları yetiştirmek için verilen çabanın, mücadelenin, çalışmanın tamamı olarak tanımlanmalıdır.

*

Ardından, güçlenen ekonomin ile insanını, halkını, milletini, ümmetini diğer insanların örnek alacağı, gıpta edeceği seviyede bir huzura ve rahata ulaştırmak için çalışmaktır CİHAT… ve diğer insanların “biz de sizin gibi olmak istiyoruz, bunun için ne yapmalıyız?” diye sormalarını sağlamaktır TEBLİĞ…

*

Samimi her Müslüman, her mümin İslam âleminin Kudüs ve diğer acılarına hangi yanlış anlama ve uygulamalar yüzünden düştüğümüzü sorgulamalı, anlamaya çalışmalı ve çözüm aramalıdır. Müslümanlar, kelime ve kavramların içini doldurmalı tanımlarını doğru yapmalı ve herşeyden önce anlamlı bir “iletişim birliği” sağlamak için cihat etmelidir. Selametle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.