1. YAZARLAR

  2. Saliha Evkaya

  3. Cildimiz Neden Kuruyor?
Saliha Evkaya

Saliha Evkaya

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cildimiz Neden Kuruyor?

A+A-

Vücutta aşırı su kaybı olması demek olan dehidrasyon, kaşınmayla ortaya çıkar. Bu oldukça rahatsız edici bir durumdur. Kullandığınız nemlendiriciler yetersiz kalır, vücudun pul pul dökülmeye başlar. Genellikle havaların soğuk olmasına bağlanan cilt kuruluğu, diğer mevsimlerde de ortaya çıkıyorsa cildinizin kurumasına neden olan başka sebepler olabilir.

Düzenli olarak nemlendirici kullanıyor fakat cildinizin kurumasını engelleyemiyorsanız, sebebi iltihap olabilir. Aşırı su ve yağ kaybı nedeniyle kuruyan ciltte, çatlaklar oluşur. Bu çatlaklar, tahriş eden maddelerin ve alerjenlerin cilt bariyerine ihlal ederek içeri girer. Bu da deri altında iltihaplanmalara neden olarak, cildin daha da kurumasına neden olur.

Ciltteki iltihap, kendini kızarıklık, kaşıntı, pul pul dökülme ve hassasiyet olarak gösterir. Halk arasında bu belirtiler egzama olarak biliniyor. Bu tür ciltlerde nemlendirici yeterli faydayı göstermez. En yaygın ve etkili tedavi, topikal steroid krem veya merhemlerdir.

Çok fazla diyet yapmak cildin nem dengesin bozar. Diyetlerde, özellikle çinko ve c vitamini eksikliği de cildin kurumasına neden oluyor. Düzenli beslenme ve yeterli sıvı alımıyla kuruluğun önüne geçebilirsiniz.

***

Cilt kuruluğunun altında yatan tıbbi bir sebep de olabilir. Diyabet ve tiroid hastalıkları nedeniyle kullanılan ilaçlar da cildi kurutur. Eğer kronik bir cilt kuruluğu yaşıyorsanız tıbbi bir durum olup olmadığını öğrenmek için doktora danışın. Kapalı mekanlarda, aşırı ısıya maruz kalmak da cildi kurutur. Özellikle kış aylarında, evlerin içerisinde hava ve nem kaybı çok fazla olduğundan, vücut derisi çok çabuk kurur. Bu problemin önüne geçmek için ev tipi hava nemlendiricileri kullanmak fayda sağlayabilir. Gün sonunda, sıcak bir banyo herkes için rahatlatıcıdır. Fakat sıcak su ve sabun kombinasyonu cildin aşırı kuruyup, kaşınmasına neden olur. Banyo suyunu ılıtmak sorunu çözebilir. Sigara ve alkol, cilt sağlığını da bozuyor. Sigara kullanımı, cilde oksijen verilmesini azaltarak, hasara neden olur. Besinlerin cilde olan katkısını azaltır, renksiz ve kuru bir cilde sebep olur. Alkol de vücutta su kaybına neden olmaktadır. Bu da vücuttaki A ve C vitaminlerinin kaybolmasını ve doğal olarak vücudun elastikiyetini kaybederek kurumasına yol açar. Çok sık seyahat etmek de cildin kurumasına neden olabilir. Özellikle uçak içerisindeki hava nemden yoksun olduğu için kurumalar artacaktır. Bol miktarda su içip, nemlendirici takviyeleri yaparak bu sorunun önüne geçilebilir.

 

,

Önceki ve Sonraki Yazılar