1. YAZARLAR

  2. Fatma Nur Namlı

  3. Cilt Çatlaklarına Karşı Öneriler
Fatma Nur Namlı

Fatma Nur Namlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cilt Çatlaklarına Karşı Öneriler

A+A-

Konya’da salgın ve Ramazan’ın birlikte yaşandığı bir günden daha herkese merhaba. Sizler için cilt çatlaklarına karşı yapılacakları derledim.

Her ne kadar tıbbi olarak çok önem arz etmese de güzellik anlamında rahatsız edici olabilen bu çatlakları azaltabilmek amacıyla (tamamen yok etmek için geliştirilmiş herhangi bir tedavi yöntemi henüz yoktur) en sık kullanılan yöntemler; A vitamini ile desteklenen bakım ve tedavi kremleri, lazer, karboksiterapi tedavi yöntemleridir. Bu yöntemler ile çatlakların gelişimi durdurulabilir bazen de eğer başlangıç seviyelerindeyse gözle görülmeyecek kadar azaltılabilir.

***

Özellikle A vitamini içeren kremler düzenli olarak 3-6 ay kullanıldığında oldukça etkili bulunmuştur. Bu kremlerin cildi tahriş edebilmesi nedeniyle gün aşırı veya haftanın belli günleri kullanılması gerekebilir. A vitaminli kremler dışında C vitaminli, meyve asitli, büyüme faktörlü, kök hücreli ve antioksidanlı kremler de denenebilir.

Lazer ile uygulanan cilt çatlakları tedavisinde ortalama 4 seans sonrasında çatların renklerinin yüzde 80 oranlarında açıldığını ve dikkatli bakmadığınız sürece görünmediğini fark edebilirsiniz. Ancak cilt çatlakları artık beyaz rengini almış ve uzun bir süredir de bedende yerini almış ise şuanda bu tür çatlakları tamamen yok eden herhangi bir tedavi yöntemi yoktur.

***

Bunların yanı sıra radyo frekansı ile gerçekleştirilen veya yoğunlaştırılmış ışık gibi yeni yöntemler de son yılların popüler deri çatlağı tedavisi yöntemleri arasında yer almaktadırlar. Çok daha az yan etkiye sahip olan bu tedavileri uzmanlara danıştıktan sonra deneyebilirsiniz. Karboksiterapi yöntemi ise biraz daha uzun zamanda olumlu sonuçlar verir. Ortalama 8 seans sonrası cilt çatlaklarınızın yüzde 80’e yakın renginin açıldığını ve gözle görülür oranda azaldığını fark edersiniz.

***

Çatlakların tedavisinin en önemli noktası mümkün olduğunca oluşmadan önce kendimize dikkat etmek ve sebepleri ortadan kaldırmaktır. Çok sık kilo alma ve kilo vermeden kaçınmak, gebelik sırasında bebeğe zararı olmayan bakım kremleri ile cildin bakımını aksatmamak ve spor yaparak cildi dinç, dinamik tutmak gerekir. Cildin elastik özelliğini kaybetmemesi için mutlaka bol bol su içmeli ve cildi dışarıdan sürekli nemlendirmelisiniz. Güzel günler dilerim. Hayırlı iftarlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar