1. YAZARLAR

  2. Gül Erdoğan

  3. ÇOCUĞUNU TEŞHİR ETME
Gül Erdoğan

Gül Erdoğan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOCUĞUNU TEŞHİR ETME

A+A-

Bugün otobüste yaklaşık 2 yaşlarında bir çocukla karşılaştık, göz göze gelince bir göz kırpıverdim. Ah ben miyim o gözü kırpan, çocuk ısrarla kucağıma gelmeye çalışıyor, annesi tutuyor neyse bir kaç durak sonra indiler fakat bir fon müziğimiz eksikti. Biraz acıklı bir ayrılık oldu :) Çocukları işte tam da bu yüzden çok seviyorum, şartsız ve koşulsuz seviyorlar üstelik bu sevgi için sizden zaman dilenmiyorlar. Bu kadar kolayken bir çocuğun kalbini kazanmak ve bu kadar masumken bu çocuklar, nasıl olur da ölümü ve cinselliği yakıştırırlar, aklım almıyor. Son zamanlarda bu konuyla ilgili o kadar çirkin haberler alıyoruz ki, bu haberlerin çoğunun ensest olması, durumu daha da vahim hale getiriyor. Bu sapıklığın adına uzamanlar 'Pedofili' diyor fakat ben bu olaya hiç profesyonel bakamayacağım. Bir hastalık çerçevesinde inceleyip olayı basitleştirmeyi düşünmüyorum. Ben yeğenlerimin izlediği çizgi filmlere dikkat ederken o çocukların böyle bir vicdansızlıkla karşılaşmaları maalesef tarifi olmayan bir duygu.

Bir uçurtmanın peşinde koşması gereken çocuklar, hayatın en zifiri yüzüyle bu şekilde tanışmaları, toplumda büyük yaralar açıyor. Bu konuyla ilgili takip ettiğim bir haber vardı. Detaylandırmak istemiyorum ama muhakkak bildiğiniz bir hadise 'Irmak Bebek'...

***

Olay sonrasında ailesinin başına gelenler, bilmiyorum garipsenmeli mi? Çünkü böyle bir tramvayı zayiatsız atlatmak çok da mümkün değil. Sorunsuz hayatına devam etmiş olsalardı muhtemel bir mucize gerçekleşmiş olacaktı. Ve bir mucize daha gerçek olmadı. Aile darmaduman oldu. Bu çocukların Cennet’te olduğunu bilmek yanan ateşi söndürmüyor. Ve ateş yine sadece düştüğü yeri yakmıyor sevgili okur. Dünyamız, sözde o düştüğü yeri yakan ateşlerin dumanıyla kararıyor. Dünyamız git gide kararıyor... Son zamanlarda böyle olayların önüne geçmek için, yani ailelerin bir tedbir alması için Sayın Avukat Feyza Altun'un başlatmış olduğu bir kampanya var. İnstagram üzerinden #cocugunuteshıretme hastag ile paylaşımlar yapıp müthiş bir kamuoyu oluşturdu. Üstelik takip ettiğim kadarıyla bu kampanyayı resmi mercilere de taşıdı. Erkeklerin ahlak anlayışını eleştirirken, çocuğumuzu farkında olmadan nasıl teşhir edip kötü niyetli insanların (pedofili) işlerini kolaylaştırdığımız üzerinde duruyor.

***

Ayrıca çocukların da bir mahremiyeti olduğunu ve büyüdükleri zaman anne babalarını dava edecek bir neslin yetiştiğini söylüyor. Çocuklarını 'like' yarışına sokan annelere sesleniyor. Ve ben Sayın Altun'un bu haklı sitemini sonuna kadar destekliyorum. Elbette bir anne kati surette çocuğuna zarar gelsin istemez. Ya da bu zararı desteklemek için bir adım atmaz lakin cahillik emniyeti olmayan bir silah. Eğitimli ebeveyn olmak işte bu yüzden gerekli, nihayetinde saksıda domates yetiştirmiyoruz. İnsan yetiştiriyoruz. Belki de 'ebveyn sertifikası' şart sevgili okur ne dersiniz? Çocuklardan öğrenebileceğimiz en önemli şey 'koşulsuz sevgidir'. Bunu bir yetişkinde bulmak neredeyse imkânsız çünkü insan büyüdükçe insanları değil 'kendi çıkarlarını' seviyor. İşte tam da bu yüzden Yeni Türkü bir şarkısında 'biz büyüdük ve kirlendi dünya' der. Ne güzel der :) Bu Salı’nın şarkısı olsun 'Telli Turna' sevgili okur. Benden Salı Günlüğü okuyucularına gelsin.

Çocuk istismarı insanlık suçudur!
#çocuğunuteşhiretme
Allahaısmarladık

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.